Визитка:
Гюнер Тахир е председател на НДПС от основаването на партията на 12 декември 1998 година. Тя е продължител на Инициативния съвет за обновление на ДПС, създадено от него.
Преди това е бил член на ЦС на ДПС. Заместник- председател на ДПС- от 1993 година.
Самото „алтернативно ДПС“, както го нарекоха наблюдатели с основаването му, бе създадено от недоволни от водената тогава политика на ръководството на ДПС. Именно отцепници от ДПС създадоха НДПС:
8 областни председатели и 42-ма председатели на общински организации.
Преди това е бил кмет на Община Самуил, народен представител в 37-то и 38-то Народно събрание. През 1993-1994 г. е зам.-областен управител на Русенска област. През 1994 г. става политически директор на в. „Права и свободи“ и говорител на ДПС.
През 1994-1997 г. е депутат в XXXVII народно събрание и зам.-председател на парламентарната група на ДПС. Член на парламентарната Комисия по местно самоуправление, административно териториално устройство и регионална политика, както и на Комисията по радио, телевизия и БТА.
През 2005 г. НДПС участва в парламентарните избори през юни, в рамките на Коалиция на розата, заедно с Българска социалдемокрация на Александър Томов, Обединения блок на труда на Кръстьо Петков и Националното патриотично обединение с председател Жорж Ганчев. Коалиция на розата не печели достатъчно подкрепа, за да премине 4-процентната бариера и остава извън парламента.
Гюнер Тахир е завършил българска филология, впоследствие право и журналистика. В момента работи като финансов контрольор в строителна компания.
Има две деца: син и дъщеря, и двамата лекари в Германия. Отскоро е и дядо на внук.
Активен анализатор на процесите в българската политика и по-специално на ставащото в ДПС.
Поддържа активни контакти с българската изселническа общност в Турция.
От 30 години живее в София.
НДПС ще участва на предстоящите парламентарни избори за ново Народно събрание, както и за нов състав на Европейския парламент. Самостоятелно или в коалиция с друга формация, въпросът ще се изясни до дни.
Господин Тахир, какво е това което виждаме в момента в политиката в България? Политически разгул, политическо интригантство или политическа патология, до степен на шизофрения, каквато диагноза постави един психиатър? Какво гледаме в момента?
Още при зачеването на тази „сглобка“ се събраха несъбираеми партии, това, така че това, което става, е логично. Какво имам предвид? От една страна ПП-ДБ, които искаха да премахнат от управлението на страната ГЕРБ и ДПС, а от друга- ГЕРБ. И самото им управление съвместно бе изкривено, защото нямаше на практика подписано споразумение между ПП-ДБ. А когато такова нещо няма, ти се движиш слепешком. Всичко тогава се изкривява. А от другата страна са ГЕРБ-СДС. Нямаше подписана програма за управление. Движиш се без компас. И съответно двете части на т.н. “сглобка“ също не бяха представени адекватно, понеже ГЕРБ участваше само с Мария Габриел-външен министър и вицепремиер. Впоследствие обаче се оказа, че имаше и хора, които уж бяха предложени от ПП, но всъщност се оказаха хора на ГЕРБ. Аз съм човек, който е в политиката от 34 години, но за пръв път при тази вече отишла в историята „сглобка“, не бях в състояние да кажа кои са ни министрите. Тези хора останаха безлични за широката публика. А каква работа са свършили, е отделен въпрос. И затова, според мен, логичното се случи. И отговорът ми на въпроса ви е, от всичко това по-малко. Имаше и политическо интригантство, и политическа патология, и политически разгул. Затова и всичко, което стана и става, е съвсем очаквано. Иначе, за мен си остава въпросът дали умишлено бяха саботирани преговорите между двете коалиции, за да стигнем до днешната ситуация. Беше ясно, че няма да може да се разберат, нито с първия, нито с втория мандат, видяхме и с третия какво стана. Съвсем логично, всичките тези 9 месеца, както и промените, които се направиха и приеха през декември в Конституцията ни от ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ водеха до тази ситуация, в която се оказваме днес. Бих казал, че няма изненади за познавачите на политическия процес, за познаващите неговите участници.
Кой е главният диригент на ситуацията, в която се озовахме, господин Тахир?
Бойко Борисов.
Той е главният диригент?
Да, с помощта на Делян Пеевски.
Тогава защо, след като е главен диригент Бойко Борисов, лидерът на ГЕРБ не дирижира лично този театър, а пуска жени, както стана и сега? Защо се крие зад жени този партиен лидер? Наблюдаваме това не само в национален мащаб, но и в местната политика.
Според мен в този подход става дума за причина, която не се вижда на повърхностно ниво. Например: ако до нашите европейски партньори и задокеански такива виждат в новите лица, като Габриел например, някакъв вид перспектива, така зад кадър и зад кулисите, Борисов и Пеевски да се опитват да ги саботират, примерно. Без да подценявам нито една от четирите дами, които участваха в преговорите за първия кабинет, а самият партиен лидер Борисов не си вдига телефона две седмици, както разбрахме от ПП-ДБ, то това означава някакъв вид саботаж, дори срещу своите.
Колко силна е сянката на списъка „Магнитски“ над всичко, което се случва тези седмици в България?
Това, което става и стана през последните 9 месеца в управлението на страната, е резултат от това, че един от лидерите на парламентарно представените партии в Народното събрание –Делян Пеевски, гледа как да излезе от този списък, като се прави на евроатлантик и не проруски настроен политик. И другият, Бойко Борисов, който пък не иска да влезе в този списък. Затова и взаимно се държат и действат взаимно толкова усилено. Понякога явно, понякога скрито.
А каква е ролята на почетния председател на ДПС -Ахмед Доган във всичко, което се случва в България сега?
Затруднявам се да кажа каква е неговата роля в момента, но мисля, че тепърва ролята му и влиянието ще отслабват. Със всичките му действия през последните няколко месеца, като започнем с оставката на Мустафа Карадайъ, за която така и не разбрахме каква е основната, истинската причина и работим само с догадки. Мине се през първоначалното му решение за еднолично управление на ДПС, в лицето на Делян Пеевски, впоследствие и решението му за двама съпредседатели на ДПС, което пък решение се пренесе и върху ръководството на Младежкото ДПС, според мен показва един процес, който в даден момент, ще ескалира. Защото виждаме, че Джевдет Чакъров е само проформа председател. Ако погледнете сайта на ДПС, ще видите, че всички официални мнения, становища, други изяви по основни въпроси на държавата и политиката, излизат от името на Деляна Пеевски. Никъде не се споменава Джевдет Чакъров. Това показва и означава, че двамата нямат еднаква тежест. Според мен, Делян Пеевски не само в бизнеса, но и в политиката, ще се опита колкото се може да бъде едноличен управляващ. Затова и ще настъпи конфликт вътре в самата партия ДПС. Това ще отслаби позициите на самия Ахмед Доган и той, в един момент, няма да е далечен, дори и да иска да се отърве от Делян Пеевски, няма да може да го направи, както направи това с Лютви Местан и Мустафа Карадайъ.
Кое или кой принуди Ахмед Доган да сложи начело на ДПС Делян Пеевски?
Тези, които създадоха и самия Доган, без да можем да ги споменаваме като имена или като проект, те са същите, които преди 20 години лансираха първоначално Пеевски в НДСВ, а впоследствие и в ДПС. Така, че сега тези хора, усещайки, че Ахмед Доган вече не може да влияе на процесите в ДПС и извън него, го принудиха да сдаде буквално казано, властта. Аз не случайно съм казвал, че в началото а 90-те години самият Ахмед Доган ми казваше, че след определено време ДПС ще престане да играе тази роля, която му е отредена и или ще се преформатира, или ще престане да съществува. Мисля, че сега сме в такъв процес по отношение на ДПС.
Етапът на преформатиране на ДПС?
По-скоро, според мен, се отива към ликвидиране на ДПС. Защото след Доган няма кой да може да събере онези части, онези центробежни сили в ДПС, които ще избуят неминуемо веднага след самия Доган. Трудно ще се удържат различните крила и течения в самата партия. ДПС отвън изглежда хомогенна организация, но отвътре съвсем не е така.
Може и да бъркам с усещането си, но сякаш турците извън България, тези, които живеят основно в Турция, българските изселници, като че ли със всеки едни избори тук, особено в последно време, стават все по-дезинтересирани към ставащото тук, и основно в ДПС. Както и че „кръгът Пеевски“ в ДПС , може би ще си остане само „кръгът Пеевски“ в ДПС, без да има възможност за реално разширение на партията сред младите, както бе на думи поне първоначалният замисъл на Доган. Тоест, освен олигархичният кръг край Пеевски, май няма други интереси в тази партия вече? Или това е грешно мое усещане?
Освен самият Ахмед Доган, в ДПС вече няма втори от основателите на партията. Това на първо място. И второ- отдавна се изчерпа идеологията на ДПС, каквато беше в началото, преди 34 години. Сега членовете на тази партия, нейните избиратели, след толкова години видяха и разбраха, че както и да гласуват, не решават нито един от основните проблеми на електората си. Сега съвсем естествено това, което видяхме на първите три избора през 2021 година, когато ДПС загуби първият път 40 хиляди гласа, вторият път 82 хиляди гласа, а на 14 ноември 2022 година, когато ДПС издигна Мустафа Карадайъ за президент, а това успя да мобилизира изселниците в Турция, откъдето дойдоха 87 хиляди гласа, които компенсираха загубата на гласове тук, са все факти в тази посока. Сега обаче виждаме, особено след избора на Пеевски за председател на ДПС, че изселниците в Турция въобще не се вълнуват от този факт. Но не само те: и хората в България, също. Дори това, че преди около две седмици ръководството на най- голямата изселническа организация в Турция- „Балгьоч“, със седалище в Бурса, принудиха един от зам. председателите си да си подаде оставка заради това, че е присъствал и участвал в Националната конференция на ДПС през февруари, при избора на Делян пеевски за съпредседател. Мисля, че този факт говори достатъчно за това какво е отношението и какво ще бъде оттук насетне на българските изселници в Турция към ставащото в ДПС.
Тоест, ДПС живее последната си петилетка?
Ако изкара петилетка, пак е добре.
Според вас какво ни чака? Какво следва в българската политика за двамата й диригенти, да кажем лидерите на ГЕРБ и на ДПС?
Времето на Бойко Борисов и Делян Пеевски, и кръгът около тях, е доста късо. Броени са им дните. Това ще бъдат месеци, въпрос на една две години. Но това са фактите.
Вие вярвате ли наистина в това?
Да, да, вярвам. В крайна сметка в България се случиха толкова много процеси, наблюдавам ги. Бойко Борисов се задържа на власт вече 22 години, ако броим и времето, когато стана главен секретар на МВР, мисля, че е предостатъчно това време. И каквото и да е искал да даде на българската политика, той го е дал. Със всичките плюсове и минуси. Оттук нататък според мен, каквото и да направи, няма да е полезно: първо за страната, второ – ще бъде последно издихание.
А Пеевски?
О, той ще изчезне от българската политика по-рано от Бойко Борисов дори.
Къде го виждате тогава в историята, след края му тук?
Той веднъж се опита да поживее в Дубай, но явно пясъците там не му харесаха. Ще трябва да си търси нова дестинация.
*Снимките са от личния архив на Гюнер Тахир