В дома на Чудомир гостува виден представител на аристократична софийска фамилия, с македонски корени. При това с историческо образование, симпатична ефирна  жена и .. много книги.

 Сред скъпите гости на 30-то юбилейно издание на празниците на Чудомир, за трети път в тях, гостува историкът проф. Петър Стоянович.

 Син на кинокритика Иван Стоянович и актрисата Ани Бакалова.

 Професор Стоянович, който е по- големият от братята Стоянович, представи в града своята поредна книга, отлежавала десетилетие в домашните чекмеджета на фамилия Стоянович, преди да  види бял свят- мемоарите „Несвършващо време. Спомени “.

Книгата  по колоритен начин събира спомените на професора от времето, когато е „минавал прав под масата“, през софийското му детство, юношество, младост и демократичен Виенски прощъпулник.

Без да се пропуска и фундаменталният период за всеки младеж в епохата на късния соц родна казарма. При това отбита не къде да е, в старозагорско поделение, което пък обяснява и личния сантимент на професора-историк към града с красивите моми и чешмата на Царя.

Сладкодумно, напоително, красиво, с много неотразими и неповторими професорски „лафове“ и „лакърдии“ от речника на много чел човек професор Стоянович  представи книгата си в препълнената зала на ЛХМ „Чудомир“. Където от стените зорко надничаха прекрасните творби и автопортрети на художничката Мара Чорбаджийска-съпругата на Чудомир.

Сред спомените, които сподели с присъстващите бе и разказът за аристократичната вечеря, която току-що приет като студент във Виена е имал честта да присъства не къде да е, в дома на преките внуци на австрийския император Франц Йозеф и неговата императрица. Вечеря, на която съдбата го среща и лично с внука на императора. При това не къде да е, под портрета на император Франц Йосиф. Същият, който е роден в двореца Шьонбрун, а по-късно става император на Австрия, крал на Унгария след 1867 велик херцог на град Краков, крал на Галиция и Лодомерия, крал на Трансилвания, Хърватия, Словения, президент на Германската конфедерация от 1848-1866 година.

Emperor Franz Josef of Austria, in uniform, undated. Credit: Library of Congress

И като много чело книги българче, попаднало в аристократичния дом, в който почти го били цанили за градинар и момче-помощник, бъдещият професор и министър на културата на България Петър Стоянович успял силно да впечатли  императорския внук на императора, докато съзерцавал портрета му на стената, та лично внукът дори дарил бъдещия професор по история на 19 и 20 век от Виенския университет, с два маслени портрета, на своите баба и дядо- императрицата и императора, при това в красиви оригинални рамки от 1907 година.  

И днес пазя този много скъп спомен, довери пред присъстващите професор Стоянович.

 По всяка вероятност именно тази среща на по-късен етап вдъхновява  бъдещият учен да напише и книгата „Пътят към София. Произход, образование и мотивация на принц Фердинанд Сакс-Кобургски и Готски за мисията в България“ .

Научният труд разглежда развитието на бъдещия цар Фердинанд Български като дете, юноша, млад офицер и подготовката му за житейската мисия.

 Сред публиката, дошла да чуе автора на „Несвършващо време“ , „Фердинандеум“, „Кухнята на баба и проклетото й внуче“, както и  респектиращо научни публикации, исторически изследвания и други бяха преимуществено дами и то все от сой. Впечатляващи със своя интелект, обществена ангажираност и духовни потреби.

За атмосферата и настроението от срещата с този интересен българин, допринесе и аристократичното и талантливо участие на Смесен камерен хор „Севтополис“- Казанлък, с диригент Дора Кошева.

Днешните деца не знаят какво е боза, сподели пред публиката си професорът историк, който е бивш министър на културата, бивш народен представител, бивш „Гергьовденец“ и  настоящ председател на Българско Царско историческо общество.

За да се знае, помни и събере истината за различните човешки и исторически  времена,  трябва да се оставят спомени. Да се събират и систематизират спомените на различни хора. Само така се създава истинска и правдива история на времето, изповяда пред  уважилите новата му книга правнукът  на Иван Стоянович – Аджелето. Последният е  националреволюционер, съединист, създател на българските телекомуникации, журналист, народен представител, създател на първата българска телеграфна агенция, дипломат и царски съветник.

И тъй като „крушката не пада по далеч от корена си“, настоящият професор по история Петър Стоянович е немски възпитаник- завършил Немската езикова гимназия в София, в последните социалистически времена.

Дядо му д-р Петър Стоянович,  чието име носи, е завършил държавни науки в Германия. Бил е тютюнев експерт, генерален директор на концерна „Реемсма“ – Хамбург за Югоизточна Европа, съден от Народния съд. Един от основателите, първи капитан и дългогодишен председател на ФК „Левски“.

От града на Чудомир и празниците в негова чест професор Стоянович си тръгна с вълнение, нови приятели, добри впечатления, юбилеен плакет и …бутилка добро розе. Даровете лично му връчи домакинята- Добрина Матова-  директор на ЛХМ „Чудомир“ и почитател на професорското творчество.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *