Случайно или не, само два дни след като в Казанлък на поредно обществено обсъждане, общинската власт в града представи проектна идея за близо 7 милиона лева за ремонтни и възстановителни дейности на паметника .За това Общината ще търси финансиране от е европрограмата „Регионално развитие“.

Темата „Бузлуджа“ и съдбата на Монумента от известно време е важна тема за Общинската и областните администрации, особено след като стана ясно, че интересът към този социалистически символ е огромен сред чужденците. От 3 години паметникът е със статут на недвижима културна ценност от национално значение.

Днес премиерът Димитър Главчев обяви, че възлага на министъра на културата и на областния управител на Стара Загора Ива Радева да представят конкретни идеи и концепции за бъдещето на паметника на връх Бузлуджа. Преди няколко седмици и самата Радева в личния си профил във Фейсбук с покана гражданите да опишат своите визии за този паметник.

Днешното изявление на Главчев по повод Бузлуджа идва в отговор на въпрос, поставен от депутати от БСП, в рамките на първия парламентарен контрол на служебния кабинет.

Главчев отправи покана към БСП да се включат в дискусиите.

Той обясни, че в момента сградата е без покрив, липсват прозорци, опасни са отворените подземни етажи, които са на няколко нива.

По думите му досега са осъществени два проекта за ремонт и консервиране на сградата.

Основен идеолог и двигател на тези проекти е фондация „Бузлуджа“ на арх. Дора Иванова. Именно тя поде кампанията по вдъхването на нов живот на паметника, още през 2014 година, като студентка в Берлинската политехника.

Решението за изграждане на Дом паметника на БКП -Бузлуджа, се взима от Секретариата на ЦК на БКП на 11 март 1971 г. Строежът му започва през 1974 г. и се финансира с дарения на стойност 14 186 000 лв.

Според други източници, реалната стойност на монумента е два пъти повече.

В строежа на паметника участват тогавашните Строителни войски и доброволци-бригадири, организирани от ДКМС. Ръководител на грандиозния обект е командирът на старозагорската строителна дивизия генерал Делчо Делчев.

Паметникът е открит на 23 август 1981 г. лично от партийния и държавен лидер Тодор Живков. Години наред пред паметника ежедневно спират поне оп 100 автобуса с туристи от страната и чужбина, разказва приживе покойният вече главен инженер на паметника Райко Чайлев.

Паметникът на Бузлуджа е затворен за посещения малко след края на 1989 година. Грандиозната разруха на символа на БКП започва в периода 1992-1994 година, когато са направени най- големите разрушения по него и оскверняване.

В момента паметникът на Бузлуджа е частна държавна собственост, предоставена за стопанисване на Областната управа в Стара Загора. Там, на отговорно пазене е и ключът за паметника. От миналата година за Бузлуджа се говори и за като паметник на дисонантното наследство.

Преди близо три години, през юли 2021 година в Казанлък се проведе Международна конференция, посветена на консервацията и реставрация на паметника на връх Бузлуджа.

Американската фондация „Гети“ постави паметника на първо място сред съкровищата на модерната архитектура в цял свят.

Фондацията финансира със 185 000 долара изготвянето на План за опазване и управление на паметника през 2019 г., а година по-късно осигури още 60 000 долара за стабилизиране на стенните мозайки.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *