От тази учебна година ученици от Казанлък и евентуално деца от детски градини в града и района ще имат възможност да изучават китайски език.
Новината съобщи Димитър Пашев- учител по история и български език в Казанлък и общински съветник от партия „Възраждане“.
Обучението по китайски ще става възможно благодарение на китайския институт „Конфуций“ , с който ПП „Възраждане“ и Община Казанлък поддържат добри връзки.
За целта до края на този месец в града пристига преподавателката по китайски език, която е от Института по геонаука в китайския град Ухан.
Обучението е било договорено още през миналата година, но неуредени битови въпроси около престоя на китайския преподавател са възпрепятствали реализацията на идеята.
Тази година всички разходите около престоя на преподавателката и обучението се поемат от изцяло от китайската страна, уточниха от „Възраждане“.
Изучаването на китайски език ще става през английския, затова ще се подбират ученици със сравнително прилично ниво на владеене на езика.
Все още не е изяснен точния брой на училищата и в кои точно ще има възможност да се провежда това обучение по китайски език, но от партията- инициатор ще настояват две от тях да са ПМГ „Никола Обрешков“ и Хуманитарната гимназия „Свети св. Кирил и Методий“ в Казанлък.
Обсъжда се и вариант възможност за обучение по китайски да се предоставя и в почивни дни, за други желаещи.
Засега предвиденото обучение на езика на Конфуций е за една година, с опция за продължение.
Партия „Възраждане“ и китайската държава поддържат добри връзки.
Преди броени дни от двуседмично обучение в Китай се завърнаха двама представители на казанлъшката структура на партията.
Димитър Пашев бе на опознавателна лидерска обиколка в Китай, а химикът доцент Калин Калинов бе на двуседмично обучение- семинар по въпросите на китайската образователна система.
През месец ноември предстои визита на делегация на национално ниво на „Възраждане“, по покана на китайското правителство.
Китайският език е труден език. Класифициран е като макроезик с тринадесет под-езика в ISO 639 – 3, въпреки че въпросът как трябва да се определят китайските езикови разновидности – като много „езици“ или като „диалекти“ на един-единствен език – все още не е напълно уточнен.
Той представлява съвкупност от местните езици, говорени от китайската етническа група „хан“. Различните варианти (още известни като диалекти) на китайския са роден език за около една шеста от населението на света, тоест повече от един милиард души.
Като езиково семейство китайският език включва близо 1,2 милиарда души; само китайския мандарин включва около 851 милиона местни говорещи, с което превъзхожда числено който и да било друг език в света.
Общоприетата форма на говоримия китайски е стандартният „мандарин“, чиято основа е пекинският диалект. Стандартният мандарин е официален език в Китайската народна република Тайван, както и един от четирите официални езика на Сингапур.
Китайският „мандарин“ е и един от шестте официални езика в Обединените нации.