Днес се навършват 50-години от откриването на първата и единствена по- всяка вероятност у нас Атомната електроцентрала в Козлодуй.

На този ден преди 50 години се поставя началото на ядрената енергетика не само в България, а и в цяла Югоизточна Европа.

50 години по-късно по ирония на съдбата българският Парламент на същия ден ще дискутира съдбата на ядреното оборудване, дарено от Русия за втора Атомна централа у нас- тази в Белене, което българската държава има намерение да продаде на Украйна.

Към момента в АЕЦ „Козлодуй“ работят пети и шести енергоблок. Двата реактора, както и хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво това лято получиха безсрочни лицензии за експлоатация.

С работещите си мощности централата към момента е най-големият производител на електроенергия в страната с дял над една трета от националния енергиен микс.

Честването на юбилея е днес от 11.00 ч. в Ботевия парк. На него са поканени всички настоящи и бивши служители на централата..

АЕЦ “Козлодуй” е първата атомна централа в Югоизточна Европа.

Началото на ядрената енергетика у нас е поставено на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз. Първата копка за строежа на АЕЦ е направена на 14 октомври 1969 г.

През юни 1972 г. пристига първият реактор, а на 20 ноември същата година той е спуснат в шахтата си.

Строежът на АЕЦ „Козлодуй“ започва през 1970 година, а първият ѝ реакторен блок е официално открит на 4 септември 1974 година от председателя на Държавния съвет на НРБ Тодор Живков.. След това тя е поетапно разширявана с още пет блока, за да достигне максимална инсталирана мощност от 3760 MW. През 2004 – 2006 година първите четири блока са спрени и предадени за извеждане от експлоатация на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“. Остават да функционират два блока съветско производство модел ВВЕР-1000 с инсталирана мощност по 1000 MW.

АЕЦ „Козлодуй“ е член на Световната асоциация на ядрените оператори.

Към настоящия момент оператор на централата е АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД, собственост на държавния Български енергиен холдинг.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *