Проект за изменение на Наредба № 4, която е  за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на община Казанлък, е публикуван на сайта на Община Казанлък, в опцията – Проекти за нормативни актове.

https://www.kazanlak.bg/page-13540.html?fbclid=IwY2xjawEfByJleHRuA2FlbQIxMAABHSEBwbNp2Ww_B0-FyMg5UHq9Lb4AOjV5IHNPRm8awV3Rjw_-BFtpRVqXKg_aem_UZS13BVt7cnBFW88jlFA9g

Новите текстове, които са предложени на вниманието на гражданите за обсъждане са маркирани в червено в публикувания проект за изменение на Наредбата.

 Гражданите могат да изпращат обаче свои предложения по тези предлагани нови  текстове до Общината- или писмено, на  адрес: гр. Казанлък, бул. „Розова долина“ №6, или на следния електронен адрес: mayor@kazanlak.bg,.

 Могат също да ги депозират и лично в  Информационния център за комплексно обслужване на Община Казанлък.

 По предлаганите нови текстове в Наредбата, която практически касае всички граждани- шофиращи или не, както и гостите на града, ще има и обществена дискусия.

Тя е  насрочена за 2-ри Септември, от 11:00 часа в Ритуална зала в сградата на Общинска администрация.

 Като мотиви за налаганите промени от общинската администрация  посочват констатирани пропуски и непълноти, свързани с ефективното изпълнение на дейността по контрол по безопасност на движението, при прилагане разпоредбите на наредбата.

 От есента на миналата година основната тежест по прилагането на Наредба 4  се пое от новосформираното общинско звено- Инспекторат, ръководено от Стефан Драганов.

От общинската администрация  твърдят, че целта на предлаганите изменения е да приведат наредбата за престоя и паркирането  на МПС-та в Казанлък,  в съответствие с настъпилите промени в нормативните актове, а така също и да се създадат условия за решаване на проблемите с паркирането в централна градска част – център и широк център в град Казанлък.

От Общината уточняват, че за прилагането на предлаганите изменения в Наредба 4, няма да се разходват  бюджетни средства.

С новите предложения, според общината,  се очаква да се повиши организацията и безопасността на движение в град Казанлък, както и да бъдат намерени по- добри  и работещи решения за паркирането на територията на община Казанлък.

Направените предложения са на практика допълнения към отделни членове и алинеи  на Наредбата,  изцяло нови текстове и дори цяла нова глава, свързана с режима на движение на транзитния поток на тежкотоварни МПС.

Новите текстове конкретизират обхвата на зоните за паркиране в зоните А и Б, изясняват с пояснения сега съществуващи спорни въпроси, основно откъм  сега съществуващи казуси, които най- често създават спорове между гражданите и Общината: уточнява се броя на фирмените МПС-та, които могат да паркират пред търговски обекти и свързаната с това документация.  Уточнения  и изглаждане откъм текстове има и по отношение на паркирането на МПС-та на трудноподвижни хора и произтичащи от това права за техни близки и други.

 Ето някои от новите предложения в Наредбата за паркиране и престой  на автомобили в Казанлък:

Забранява се паркирането и престоят на МПС-та в паркове, градини и зелени площи, освен в случите, когато на територията им има специално обособени и обозначени за това места.

Предлага се забраната да важи и около съдовете за смет по начин, възпрепятстващ сметосъбирането, както около противопожарните кранове.

Предлагат се и промени  при паркиране на живеещите в зоните с платено кратковременно паркиране.

В нов член от Наредбата се предлага на собственици или ползватели на ППС  да се предоставят до 30% от  паркоместата в съответната зона за платено кратковременно паркиране

Това ще става когато  лицето е с постоянен/настоящ адрес в обхвата на „Пешеходна зона“,

В друг нов текст се предвижда да не се издава  пропуск за паркиране на лица, които притежават място за паркиране или гаражна клетка.

 Пропуск да не бъде издаван и на лице, което е променило начина на ползване на собствения си гараж или гаражна клетка, предвижда нов текст в Наредба 4.

Пропуск за паркиране за второ или трето МПС ще се издава на гражданите  в зависимост от техническата възможност за паркиране на собствените паркоместа. В тези случаи лицата  ще заплащат такса, определена с Наредба №26 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Казанлък.

 При промяна на обстоятелствата, въз основа на които гражданинът е получил пропуск за паркиране,  то гражданинът може да подаде заявление за преиздаването му , като първоначалния срок на издадения пропуск се запазва.

В наредбата е направено и важно допълнение към чл.20, касаещо фирмите в района на  града.

На собственици или ползватели на МПС се предлага да се  предоставят до 10% от паркоместата,  до 1бр. за фирма в съответната зона, определена за платено кратковременно паркиране, без определено паркомясто „Абонат.

Това ще важи и за  паркиране, в близост до местоработата на лицето, упражняващо търговска или друга дейност в зоните за платено кратковременно паркиране, по смисъла на Търговския закон, за лица, упражняващи свободна професия, нотариуси и частни съдебни изпълнители, самоосигуряващи се. Същото правило ще се прилага  и на най- близката пресечна улица или паркинг, на които е въведен режим за платено кратковременно паркиране.

Ново допълнение на Наредбата има и в раздел: Престой на собственици или ползватели на ППС за извършване на товаро- разтоварна дейност в пешеходна зона „Екозона“.

В тези случаи ще се позволява  само престой за извършване на товаро-разтоварна дейност на обособените за целта паркоместа, в присъствието на водача на ППС, само с издаден пропуск / чип/ от Община Казанлък, в часовете от 08:00 ч. до 17:30 ч.

Престоят на  тези ППС  ще се  осъществява само на обособените за целта паркоместа, като  Притежателят на пропуска е длъжен да го постави в долния ляв ъгъл на предното стъкло на автомобила така, че изображението да е ориентирано навън.

В случай, че пропускът не бъде  поставен по определения ред  ще се счита, че автомобилът е без пропуск и водача е длъжен да заплати всички разноски по прилагането на административна

При недостиг на паркоместа за престой за товаро-разтоварна дейност на ППС ,паркирането да се осъществява в най-близките зони за платено кратковременно паркиране, гласи друг нов предлаган  текст от наредбата.

Въвежда се и изцяло нова глава за преференциалното паркиране на автомобилите, превозващи хора в неравностойно положение.

Такива права ще имат само лица с ТЕЛК  и 100% инвалидност, както и лица,  притежаващи карта за паркиране по чл. 99а от Закона за

При промяна на обстоятелствата, касаещи правото, лицата  ще са длъжни в 14-дневен срок писмено да уведомят кмета на община Казанлък, за промяната.

 С нови текстове в Наредба 4 се предвижда да бъде забранено движението на всички товарни ППС над 3,5тона в зона „А

 по следните улици и булеварди в гр. Казанлък : на

запад ул. „Стефан Караджа“ и ул. „ Генерал Столетов“, в участъка от кръстовището с ул. „

Генерал Драгомиров“; на север ул. „Войнишка“ и ул. „ Стара планина“, в участъка от

кръстовището с ул. „ Александър Стамболийски“ ; на изток ул. „ Любомир Кабакчиев“ от

кръстовището с бул. „Никола Петков“; на юг бул. „ Розова долина“ / надлез „Катекс“/ , бул. „

23-ти Пехотен Шипченски полк“, в участъка от кръстовището с ул. „ Александър

Стамболийски“ , ул. „ Христо Ботев“ от кръстовището с бул. „23-ти Пехотен Шипченски

полк“‚ бул. „Княз Александър Батенберг“ от кръстовището с бул. „ Никола Петков“, както и

всички градски паркове.

Определя се режим по вътрешен пръстен за движение на тежко товарни автомобили, както

следва:

Зона А – с граници:

на запад ул. „Стефан Караджа“ и ул. „ Генерал Столетов“, в участъка от кръстовището с ул. „

Генерал Драгомиров“; на север ул. „Войнишка“ и ул. „ Стара планина“, в участъка от

кръстовището с ул. „ Александър Стамболийски“ ; на изток ул. „ Любомир Кабакчиев“ от

кръстовището с бул. „Никола Петков“; на юг бул. „ Розова долина“ / надлез „Катекс“/ , бул. „

23-ти Пехотен Шипченски полк“, в участъка от кръстовището с ул. „ Александър

Стамболийски“ , ул. „ Христо Ботев“ от кръстовището с бул. „23-ти Пехотен Шипченски

полк“‚ бул. „Княз Александър Батенберг“ от кръстовището с бул. „ Никола Петков“.

Изключение от забраната по чл. 31, ал. 1 в зона „А“/ вътрешен ринг/ ще се  допуска с  разрешение на Кмета на община Казанлък или упълномощено от него лице.

Също с нов  текст се  предлага изцяло електрическите автомобили, притежаващи зелен регистрационен номер ЕА  да паркират безплатно, без стикер, като не се задържат принудително и не се отстраняват чрез принудително преместване

Всички тези предлагани  за обществено обсъждане промени ще влязат в сила след гласуване в Общинския съвет на Казанлък, най- рано през септември.

Снимки: Казанлък. ком

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *