Предварително съгласие за промяна предназначението на близо 400 декара пасища и мери – общински поземлени имоти в землището на село Кънчево, и предоставянето им за ползване на фирма „Трон“-ЕООД във връзка с концесия „Мечта“ за добив на подземни богатства – строителни материали- чакъли и пясъци, следва да гласува на утрешното си заседание Общинският съвет на Казанлък.
Предложението за това, придружени с мотиви за него, е внесено от заместник-кмета по хуманитарни политика в Община Казанлък Сребра Касева, която на свой ред е упълномощена за това с кметска заповед на кмета Галина Стоянова.
За да получи одобрението на общинските съветници, това предложение трябва да се гласува с квалифицирано мнозинство от тях, от 2/3 или с подкрепата на 25 от общо 37-те съветника.
Предложението на Общината изненада в голяма степен мнозинството жителите на Кънчево, макар да има своя предистория и тя е от повече от две години.
Отделен е въпросът защо сега в масата си хората научават за тази концесия, както и защо едва преди 3 дни кметът на Кънчево Стойно Стойнов в писмено становище, след искане от съветници, изразява писмено съгласие за предложението на Общината, касаещо промяната на предназначението на общинските земи.
С Решение №16 от 13.01.2020 г., Министерският съвет на Република България е предоставил концесия за добив на подземни богатства от Закона за подземните богатства, от находище „Мечта“, на „Трон“ ЕООД, с. Дунавци, общ. Казанлък, представлявано от Неждет Яшар.
На база същото решение, „концесионерът може да осъществява дейност върху концесионната площ въз основа на одобрен и влязъл в сила подробен устройствен план, който включва концесионната площ и пътните връзки между обекта на концесията и местните пътища“. Сключен е договор с Министерския съвет за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства. Концесионната площ е с размер 347,9 дка, с право на експлоатация за срок от 25 години.
Лицензирани оценители от Община Казанлък са изготвили пазарни оценки на правото на ползване на тези близо 400 декара, което е оценено на 562 347 (петстотин шестдесет и две хиляди триста четиридесет и седем) лв.
Във връзка с това Заявление, още преди две години, на 29 септември 2022 година, на заседание Общинският съвет на Казанлък е приел решение за изразено предварително съгласие за промяна предназначението на земите и осигуряване на транспортен достъп до находището.
Транспортният достъп до него следва, съгласно решението, да се движи южно на поречието на река Тунджа, без преминаване през територията на с. Кънчево и Розово и да достигне общинската пътна мрежа.
Със същото решение е определен и срок на предварителното съгласие –две години.
Изготвен е актуализиран цялостен работен проект за: добив на строителни материали, за рекултивация на кариера „Мечта“ и план за управление на минните отпадъци.
Регионална инспекция по горите с Писмо №15-22-48/28.05.2020 г. е уточнила, че е необходимо да се промени предназначението на засегнатите от концесията имоти. След изготвен хидроложки доклад и доклад за оценка степента на въздействието на инвестиционното предложение върху околната среда, РИОСВ – Ст. Загора е издала
Решение за оценка на въздействието върху околната среда.
Съгласно това решение, би следвало транспортната дейност – вход – изход от и към находището да се организира така, че да се свеждат до минимум замърсяванията на околната среда и пътищата.
За целта с инвеститорът следвало да изгради бетонни умивалници, през които автомобилите да преминават за измиване на ходовата част и да не замърсяват пътищата.
Според друго становище на Община в Казанлък, по повод същата концесия, не е налице недостиг от земи за нуждите на животновъдството. Този извод е базиран на служебно набрана информация от отдел „Екология и транспорт“ при Община Казанлък и от ОС “Земеделие“ – Казанлък, става ясно от входирания доклад на заместник- кмета Сребра Касева.
Правото на ползване на тези близо 400 декара, което е оценено на 562 347 (петстотин шестдесет и две хиляди триста четиридесет и седем) лв.
Общински съветници изчислиха, че това прави средно по 115 лева на декар годишно или по 9,60 лева месечно.
По време на дебатите по въпроса в различни общински постоянни комисии съм Съвета, представителите на ПП „Възраждане“, на ИТН и ДБ задаваха въпроси на общинските служители, свързани с предоставените общински земи. Основното им питане бе дали в момента се работи на на тях и дали има изградени бетонни умивалници.
Категорични отговори на тези питания не бяха получени.
Два дни преди заседанието съветници и журналисти посетиха терените и видяха следното:
Каквито и възражения да имат обаче общинските съветници, на практика не могат да спрат тези дейности, тъй като разрешението за концесията е на Министерския съвет.
Единственото, което могат да направят е да настояват и задължат Общината в Казанлък да упражнява контрол върху рекултивационните мерки, върху самите терени на концесията.
Част от изкопните дейности са на метри от коритото на река Тунджа и в непосредствена близост до големи дървета, върху които гнездят птици.
Въпросите кога и кой, както и как следва да информира населението от засегнатите терени и селища за подобни дейности, е отделен и законодателно не е регламентиран. Остава единствено в сферата на морала и обществения интерес.