Не една, а цели две клюкарки в  цикъла от картини „Нашенци“ е създал  талантливият  туриец Димитър Чорбаджийски-Чудомир.

 На втората клюкарка, нарисувана на практика на гърба на тази, която светът познава, екипът на ЛХМ „ Чудомир“ в Казанлък  попада случайно тази година, когато решава да рамкира всичките  произведения от цикъла „Нашенци“ на Чудомир с нови рамки.

 При свалянето на  старите рамки, си махането на паспартуто на картината се оказва ,че  Клюкарката има  своя двойничка. Нарисувана е на гърба, но в малко по- тъмни тонове и без всички детайли по нея. Че това е портрет, който Чудомир е създал първо, няма съмнение,  тъй като върху тази творба е  поставен един голям черен кръст. От другата страна на белия картон турийският талант създава познатата вече на всички Клюкарка. Тя е в по-свежи тонове, с по-ведро лице, с украсени повече дрехи и добавени елементи по престилката.

 И двете Клюкарки  Чудомир датира към 1959 година, изписвайки лично това в ъгъла на творбата си.

 Екипът на едноименния музей остава очарован от находката и поръчва новото рамкиране на  творбата да се направи така, че да дава възможност да се вижда и двойничката на Клюкарката.

В момента тя е изложена в една от експозиционните зали на музей „Чудомир“,  заедно с останалите негови „Нашенци“.

 Портретите на емблематичните за Казанлък и Розовата долина от миналия век образи са на практика последната изложба на Чудомир, която той прави в Казанлък преди сам да избере смъртта си.

 80-те творби от цикъла са откупени от  тогавашната градска власт на Казанлък  като за целта Чудомир получава 20 хиляди лева за творбите си.

 Той не ползва за лични цели парите, а ги дарява за създаването на специализиран фонд за подкрепа на таланти в културата и културни проекти в Казанлък. Това на практика е първият фонд „Култура “, създаден в страната  ни  в края на 60-те години на миналия век, в  социалистическа България.

Няколко години след създаването на фондация „Чудомир“  „Нашенците“ започнаха да напускат пределите на страната, за да бъдат видени от публиката на балканските страни и на Европа.

Учат за тях и в няколко университета у нас и в Турция.

Заслугата за това е на покойния директор на ЛХМ „Чудомир“  Пеньо Терзиев.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *