Ако сте минавали тези дни по улица „Старозагорска“ в Казанлък сигурно сте видели строителните работи по нея.
Резултатът от които трябва де е повече места за паркиране, по- удобно да е за хората, да е по-широко за превозните средства..
Да има по- добра околна среда. И по- безопасна за всички.
На етапа всички обаче тези цели са под въпрос.
И то голям въпрос.
Поне според хората, които ежедневно минават по нея или живеят в района на строителните дейности, това няма да се случи. Нещо повече- ще стане доста по- сложно.
И недоволните са много.
Кой измисли това? След въпроса следват и епитети по отношение на автора на този проект.
Защо го правят така?
Защо превърнаха и зелената площ в плочки?
Са най- честите въпроси, които хората там задават.
Бедата е, че ги задават на такива като мен, а не където трябва. И когато трябва. И на когото трябва.
А може и да бяха получили отговор? Ако бяха питали.
Факт е обаче, че още при първото окастряне на дърветата по улицата, които попадат в зоната на ремонтните дейности, имаше рехави опити за протести.
Дървета, които са на повече от 65 години, според хора, участвали в тяхното засаждане.
Те не могат да се примирят с факта, че въпреки уверенията на работници и компетентни общинари по въпроса, че дърветата след последните посегателства на багери и бетонни смеси, излети върху корените им, ще живеят дълго.
Всеки, който се съмнява в това, може да види. Ако не снимките, то поне на място.
Годините на тези дървета са вече с включено обратно броене.
Ремонтни дейности, който се извършват по улица „Старозагорска“ включват:
- Създаване на тротоари- за хората. Които обаче тротоари, след като се отцепи и място за паркиране в различни геометрични форми, но такива, че максимум на място могат са се паркират две коли. В най- добрия случай, на правилните „джобове“ по 4. За сметка на тротоара.
2. Трябва да има и места за хората- има. Само дето тротоарът е по- малко от два метра и на него трудно ще се разминат две двойки или семейство с количка и баба с торба. За велосипеди и разни там тротинетки, въобще и дума не може да става..
Отделно, ако все пак се разминат, рискуват да си ударят главите в терасите на първите етажи на кооперациите.
3. Така са замислени местата за паркиране, върху циментови плочки, че буквално човек от колата скача на балкона си.
Или ако е по- непредпазлив и по- неопитен шофьор, може и да се качи на възтесния тротоар.
Отделно се създават места, по- скоро две педи или педя и половина , а някъде и педя пътечка, която следва да извежда количките или велосипедите на децата до зелените площи зад блоковете. За да играят децата там на детската площадка.
С неособено безопасната катерушка.
Само дето тези възкъси пътечки до зелените площи и детската площадка ще завършват и завършват с ..с бордюр.
4. На мястото на малкото зелена площ между два от жилищните блока, сега са бетонни плочки. Които най- вероятно ще служат също за паркиране.
5 Шахтите в района на ремонта са кът. А места за скамейки, каквито имаше, макар и поочукани, засега няма. Може да има, ама може и да няма. Водата може да се отича към шахтите, ама може ида стига до пътя, предвид гърбиците на новия плочник.
6. Паркинг месата са така направени, че колите и от двете страни на улицата, като започнат с маневра за излизане, трябва да внимават, за да не правят тапи и пречат на движението по главната улица. И да не стане някой сакатлък.
По същата улица „Старозагорска“ редовно минават и автомобили на Спешна помощ, Пътна помощ и понякога на Противопожарна служба. Те не могат да чакат. И аналогиите в случая със ситуацията около Кооперативния пазар са неуместни, защото тук пространството е далеч по- малко и тясно.
7. Новият ремонт на улицата на практика лишава хората и от теферич кафенето отсреща. Което си имаше редовни клиенти и „абонамент“.
Новият тротоар ще е такъв, че на практика няма да позволи това кафене да има външни маси.
„Стопанката му плащаше месечно по 300 лева за това, сега й отиде бизнеса“ споделя живеещ в съседство господин.
На фона на тази пасторална картина около ремонта на улица „Старозагорска“ и облагородяването на района чрез създаване на паркоместа, , виси и въпросът: тези нови бетонпаркоместа платени ли ще са?
Сигурно е предвидено място за паркомат?
И този ремонт ще продължи ли и до кръстовището на Зеления мост, където също има разбити тротоари и дървета, като обхване и другата тротоарна част до съседните две заведения, с голяма посещаемост?
И за да не бъда криво разбрана, уточнявам:
Никой не против новите неща. Нито срещу подобренията, нито срещу създаването на по- добра среда.
Но когато това се прави по начин, който повече унищожава, отколкото създава и за който потърпевшите в голямата си част са неуведомени по въпроса, незапознати с проекта, става повод за повече въпроси, отколкото възклицания, очевидно нещо не както трябва.
А след като не е както трябва, то „жуженето“ по въпроса може и да е в името на „както трябва“.
И на финала- 1 милион и 200 хиляди лева през тази година има право да похарчи Общината в Казанлък за облагородяване на 7 междублокови пространства в града.