Те двамата са талисманите на всеки коледен базар в Казанлък на открито. И на всеки панаир.

  И на тазгодишния също.

 Свързват ги много общи неща:

  На сходна възраст са, това е единственият им бизнес, който създават и отглеждат с любов, посветени са изцяло на това, което правят и твърдят, че „не работят, а имат хоби“.

 И двамата имат ведро и тънко чувство за хумор, веселяци са по душа, верни на една жена,  имат  две деца и по едно внуче.

 И не са тукашни.

 Щандовете им на коледния площад „Севтополис“ са съседни и привличат- освен с техните широки усмивки, и с приятно коледно настроение и украса.  И най- важното: и двамата са казанлъшки символи- на преходните  времена, в които живеем. И имат „бизнес тайни“.

 Притежатели са на неотразими и запомнящи се прякори, заместили отдавна истинските им имена.

 Марадона и Негъра.

  Едни от най- колоритните търговци в Казанлъшко. И най- щедрите и отзивчиви представители на малкия бизнес в Казанлък.

 Муталиб Саръолу или Марадона.

  Така го знае Казанлък, така го знаят децата, така го познават по българските събори и панаири.

 Най- известният майстор на казанлъшки понички. Оригинални.

 Самият той се гордее с това, защото получил рецептата за направата им  не от кой да е, а от казанлъшката емблема и майстор  на най- добрите тестени закуски и мекици в Розовата долина, от някога до сега.

 Имено покойният майстор Петко Мекицата от някогашния „ Хлебозавод“ посветил завършилия училището по транспорт Муталиб в тайната на истинските казанлъшки понички. Той дал и оригиналната  си рецепта на Муталиб, по която прави казанлъшките понички до днес. Вече над 15 години.

 За Муталиб това е повече от признание и комплимент.

Чест.

  Първо купил една машина от казанлъшката фирма, прочула се с изработката на машините за казанлъшки понички- „ Хранмеханика“, с препоръка лично от покойния Катани: Деньо Катанов, друг казанлъшки символ.

 В момента Муталиб вече има 3 машини  и може да парцелира бизнеса на различни места.

  Щастлив е от това, което прави, защото работи това, които харесва.

 Не крие, че  е доволен от бизнеса си, защото може да си позволи бял хляб от него. Децата му също работят, има какво да им остави в наследство- занаят и  редовни клиенти, казва с широка усмивка Муталиб- Марадоната.

Прякорът му  всъщност е първото му име, защото малцина знаят как всъщност се казва майсторът на най- добрите казанлъшки понички.

 Кръстен съм на дядо си от Бузовград и нося името му с чест, казва Марадона, който получил прякора си още като дете.

 Ритал също като великия аржентинец по селските мери. После принесъл играта и прякора на градския стадион в Казанлък, където повече от 10 години бил част от различните възрастови гарнитури на футболния отбор „Розова долина“.

 И визуално, и на ръст, че и на боя го докарвал на Диего Марадона, затова и прякорът му се слял с него. Станал му като втора кожа.

На футболен майсторлък го учили Петко  Димов и Генчо Киряков.

 Муталиб-Марадоната станал един от най- успешните халфове в „Розите“ и в младшата, и в старшата, и при мъжете. Гордее се с постиженията си, защото играл „даже в Б групата“.

Бил емблематичната 10-ка, халфът, звезда по стадионите.

И до днес наборите му и тези след него помнят играта му, а  и той често се обръща все още на виковете  „Марадона, как си?“.

 Когато животът натежал и се наложило да остави футбола, първо станал шофьор на автобус. После купил машината за понички и  станал … бизнесмен.

 Индустрията с понички и добавки към тях се разраснала и дори няколко сезона изкарал на Слънчев бряг.

Там скандинавците били луди по неговите казанлъшки понички.

Така, без да искам, станах първият посланик на Казанлък из северния свят, казва с усмивка Марадоната, прочул града освен с рози, и с поничките..

Може с часове да разказва кой народ, как яде поничките, своеобразна  кулинарна  психология.

 В този смисъл българите често използвали поничките за ..изтрезняване след тежки празници или махмурлук. Други замезвали с тях.

 Вечер, като започнат коледните програми по казанлъшкия площад и Стъргало, Марадоната е  в стихията си. Пред павилиона му е опашка.

Той е десертът, а в съседство е същинското мезе- друг павилион, на друг казанлъшки символ и емблема.

Защото дели търговски „комшулък“ с Негъра.

  Икпе Стивън.

Каквото всъщност е истинското име на нигериеца,  превърнал се в един от символите на отворения свят  за казанлъчани, още с първите години на демокрацията, когато младият тъмнокож висок мъж си взе местна съпруга за жена и трайно се установил в Казанлък.

Първо започнал с квартален магазин, после бизнесът се разширил, затвори магазина и  заработил с гастролиращ павилион за греяно вино с подправки и вкусни мезета.

За повечето казанлъчани Икпе Стивън от Нигерия бе дълги години колоритният тъмнокож Дядо Коледа, с голяма усмивка и много бели зъби.

 И един закачлив българо-английско- нигерийски акцент.

 С който можеше да пее детски песнички или да води умни разговори за машини.

Защото Икпе Стивън е всъщност машинен инженер от Варненския  технически  университет, където среща съпругата си Теменуга, инженер по  слаботокова индустрия.

 Преди да дойде в Казанлък Икпе прекарва година в Русе, където изучава български език в Института за чуждестранни студенти.

 Идва в България съвсем мотивирано и по свое желание- да учи и защото в страната ни имало „ много слънце“.

 И до днес Икпе Негъра произнася някои думи на български, по начин, който те кара да се усмихваш широко, макар да са твърде сериозни.

 Сватбата му с Теменуга до днес се помни от неговите състуденти, тъй като се е изпило „промишлено количество отлично уиски за онези години“.

После се раждат двете деца, като синът вече е превърнал Теменуга и Икпе в интернационални дядо и баба- имат внуче в Лондон, от снаха рускиня.

  От идването си в България, до днес Икпе Стивън не се е връщал в родната Нигерия.

Шеговито казва, че родината му няма  нужда от война,  а само от български зими и студ.

Никой от родата му нямал яке, нито пуловер на еленчета, с усмивка казва Стивън, докато подава чаша ароматно греяно вино, с тайна рецепта.

И не разбира как може към него да няма мезе.

 Приема прякора си „Негърът“ с добро чувство и без грам усещане за дискриминация. Напротив: гордее се с него, защото отдавна това е нещо като негова търговска марка.

 Харесва България, макар често да отскача до Островъа на Кралицата, където са децата му и неговият брат.

Понякога му липсват Варна и морето.

  В дни като днешните, когато цялото  градско пъстрило се събира на  местния мегдан, за Икпе Стивън- Негърът и за Муталиб -Марадоната, са работливи дни и вечери.

 Но не на принципа : ден, година храни“.

Често черпят, подаряват. Защото „по празниците хората трябва да носят радост на другите хора.“

 И да са щастливи от това.

 Поредната обща черта- философия на два казанлъшки символа- талисмани. И съседи по „търговска граница“,  близнаци по ведрина и усмивки.

 И ако още не сте опитали от техните търговски марки- казанлъшки понички и мезета с греяно вино, имате време- до Нова година.

И ако ви пропусне коледното чудо- подарете си това.

Усмивките и веселите приказки ще са ви бонус. В тяхната компания.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *