На практика това е възможно да стане още до края на тази година, но поради различни процедури и срокове, на практика до края на следващата е напълно нормално в Казанлък да няма нито един метален гараж. Такава е амбицията на общинската власт, разписана вече в поредица взети решения на Общинския съвет в Казанлък, на база предложения и комуникацията между Общинското ръководство и ръководството на общинската фирма „Балканинвест“.
Именно тази фирма събираше до края на миналата година наемите за металните гаражи в Казанлък.
Пак от там, от дебела бележка с големи букви, с очебийна правописна груба грешка, налепена щедро на 2-3 гишета, възпитаното и практично да си плаща всичко в началото на годината гражданство първоначално се осведоми, че наеми за металните гаражи тази година не се събират.
На по-късен етап, при дебатите за новия бюджет на община Казанлък за тази година, стана ясно, че общинската управа в града предвижда да изгради и реновира 7 междублокови пространства.
На тези терени ще се премахнат съществуващите метални гаражи. Предвижда се също и изграждането на паркинги в района на улица „Орешака“ и улица „Стоян Михайловски“, както и проектиране на 3 паркинга на входа на надлеза.
Всичко това е заложено в приетата от Общинския съвет на града за тази година Инвестиционна програма на община Казанлък.
Програмата бе приета паралелно с новия бюджет, по предложение на Общинската администрация.
Така, че колкото и да се съпротивлява част от гражданството на предприетата мярка, то тя ще се изпълни , категорични са общински служители, работещи по процедурите, свързани с премахването на металните гаражи и изграждането на различни места на паркинги или проектиране на бъдещи такива.
Темата с гаражите и тяхното премахване е част от дебатите, които сега се водят на различни нива в Общината, както и сред общинските съветници. В постоянни комисии пък се разглежда и Годишния финансов отчет на управителя в оставка на фирмата, която събира наемите- „Балканинвест“. Фирмата в момента е в процедура за избор на нов управител, тъй като настоящият Петко Карагитлиев е в оставка, до избор на нов управител.
Около 5 хиляди броя са металните гаражи в Казанлък, съобщи за „Стъргалото“ Петко Карагитлиев. Половината от тях обаче са на практика незаконни, тъй като са нямали договор за заплащане на наем и никога такъв не са плащали.
На практика фирмата събира наеми от половината, или около 2 500 гаража в Казанлък. Селата са извън обсега на тази статистика. Описването на металните гаражи започна през 2017-2018 година, сключиха се договори за наем с Общината и на тази база се събираше месечната и годишна такса.
Дотогава всички опити на местната власт в Казанлък да регулира процеса с поставянето на гаражи и заплащането на наем за терена бе провал. Въпросът с металните гаражи и тяхното произволно и неконтролируемо поставяне бе изпуснат още по времето на Бончо Сарафов като кмет, в периода 1993-1995 година. Именно тогава се появиха най-много метални гаражи.
Независимо обаче от статута на гаража,-с договор или без, всички ще бъдат премахнати . Технически това е възможно още до края на тази година на практика, но най- вероятно процедурата ще се проточи ив следващата, е прогнозата на фирма „Балканинвест“.
С кмета на общината Галина Стоянова дори била обсъждана и опция „дарение“, за онези метални гаражи, които стопаните им не ги искат и нямат възможност да ги премахнат.
Всички останали собственици на метални гаражи ще се наложи да се съобразят с предписанията и подканите на Балканинвест“ и сами да си демонтират гаражните клетки. При неспазване на сроковете глоби няма да се налагат, но Общината ще демонтира съответните оставени гаражи, като след това ще си търси по съдебен път и разходите за това от недобросъвестните граждани.
Какво ще стане с автомобилите на хората, които остават без метални гаражи?
Съгласно приетата за тази година Инвестиционна програма на Община Казанлък, неизменна част от бюджета на общината, общинската управа тази година предвижда проектирането и изграждането на 7 междублокови пространства. Общата сума за това, предвидена в бюджета е за близо 1,2 млн. лева.
Това са междублоковите пространства на:
- улица „6-ти септември“,
- в между улиците „Батак“ и „Трапезица“,
- северно от ул. „Цар Иван Шишман“
- кв. „Васил Левски“ до блок 30,
- жк „Изток“ до блок 1
- бул. „Розова долина“ в район 3-5-7
7. жк Изток“ между блок 14 и бл.15
Предвидените за тази цел в бюджета средства за отделните междублокови пространства са за суми между 61 хил.700 лева, най- евтиното облагородяване, а най- високата сума е 237 хил.500 лева.
За тази цел живеещите в тези райони вече са подканени с писма да демонтират и премахнат гаражите си.
Според зам. кмета на общината Даниела Коева, същинската работа по тези пространства ще е през лятото и до началото на есента.
В плановете на Общината за тази година е и проектирането и изграждането на 3 паркинга в Казанлък.
В приета Инвестиционна програма обаче не се уточнява капацитета на тези нови бъдещи паркинги.
Това са зоните около ул. „Москва“ – входа на надлеза,
на ул. „Стоян Михайловски“ -9
и на ул. „Орешака“.
За тази цел са предвидени малко над 250 хиляди лева в бюджета на общината.
Отделно са заложени още 25 хиляди лева за изработка на ПУП за нови паркоместа и гаражи, също с неясен засега капацитет.
Така на практика общата сума, която би следвало тази година да се вложи в посока създаване на възможности за паркиране от гражданите в Казанлък, е за 1,5 млн. лева, по груби сметки.
Съгласно финансовия анализ на общинската фирма Балканинвест“, средно годишно само от наеми на металните гаражи в Казанлък, при положение, че тези наеми се плащат от половината стопани на такива гаражи, при това в различни зони, с различни цени, в общинската хазна постъпват около 168 хиляди лева. В най- добрата откъм постъпления година, след 2018-та, от наеми са събрани 220 хиляди лева за година.
За изминалата 2023 година от наеми на 2500 метални гаражи събраната и внесена сума в бюджета на Общината е 148 хиляди лева.
Една част от тази сума, в случая 47 600 лева е върната обратно като приход в касата на общинската фирма „Балканинвест“.
Така и фирмата получава мотив да събира наемите и контролира този процес.
Това обаче не е решение на проблема с паркирането, нито с гаражите, категорични са и общинските съветници, които от години настояват за трайно и разумно решение на този проблем. Металните гаражи трябва да се премахнат, но е нужна и алтернатива за гражданите, считат съветниците. На същата теза са и общинарите, както и управата на „Балканинвест“.
В последния си годишен отчет общинската фирма отчита оборотни средства в размер на близо 2 милиона лева и счетоводна печалба за 2023-та година в размер на близо 200 хиляди лева.
Какви са възможните алтернативи на металните гаражи?
На проведена само преди два дни среща между кмета на Общината Галина Стоянова и управата на „Балканинвест“ са дискутирани няколко варианта, които ще бъдат предложени на гражданите като алтернатива на металните гаражи.
- На места, където се освобождават пространства от металните гаражи и съответно теренът позволява, Общината ще предоставя на гражданите, чрез публични търгове отстъпено право на строеж на гражданите, които желаят да си изградят за своя сметка масивни гаражи. С одобрен от Общината проект и частна инвестиция. Подобни възможности вече били разглеждани по отделните квартали, имало и интерес от хората, допълва Петко Карагитлиев, управител в оставка на „Балканинвест“. Отделен е въпросът колко хора ще могат да си позволят такава инвестиция, при която е реална възможността гаражът да е по-скъп от колата, която се прибира в него.
- Изграждане на парконавеси с фотоволтаици. Вариант, вече прилаган в големите градове у нас. Подобни места за паркиране щели да се изграждат от Общината и ще могат да се отдават под наем на гражданите.
- Изграждане на общински паркинги.
Бъдещето:
Със сигурност процесът, който стартира и отлаган във времето на няколко поредни кметски мандата, няма да е лесен.
За нито една от страните. И недоволни ще има, казват работещите по въпроса.
Факт е обаче, че Казанлък, с претенцията си за туристически град, остана един от малкото градове в страната, в които все още има метални гаражи, на места цели метални гета, а въпросът с тяхното премахване виси.
Очевидно е, че в този мандат общинската власт е категорично решена на тази близо 30 годишна сага да се сложи край. И ако може, цивилизационен.
Очевидно е също така, че щети ще има за всички страни.
Колкото до спотаяваните все още надежди на редовните платци на наеми за металните гаражи години наред, че именно заради тяхната изрядност като такива, може и да им се размине, от „Балканинвест“ и от Общината са категорични.
Не, няма.
Така, според плановете, в началото на 2026 година Казанлък би следвало да е град, без метални гаражи.