Уникална изложба от гоблени на Чудомировите „Нашенци“ е експонирана в къщата на Димитър Чорбаджийски- Чудомир, в Казанлък.
Експонатите са изработени от две казанлъчанки- Славка Самарска и Пенка Коева, както и от софиянката Адриана Недкова. Схемите за гоблените на Адриана са дело на Нина Солнишка, също от София.
Казанлъчанките Славка Самарска и Пенка Коева бродирали познатите Чдомирови герои и са дарили на музея своите гоблени преди време.
Останалите, музейните работници откриват случайно ито съвсем скоро, когато при едно посещения, в лицето на Адриана Недкова инейната дъщеря става дума за тях. Така от дума на дума, екскурзоводката в ЛХМ „Чудомир“ Нина Колева разбира, че имат уникалния шанс да подредят изложба от гоблени с Чудомирови герои.
Адриана споделила, че бродира и дарява на своите близки тези гоблени и имат прилична колекция. Нина Колева не губи време, организира логистиката и от събота, 27 септември експозицията вече е факт.
72 годишната Адриана Недкова споделя, че ушива първия си гоблен преди 46 години, когато се ражда нейната дъщеря. От занимание на шега, шиенето на гоблени се превръща в занимание за цял живот.
„В началото бродирах гоблени по Wiehler, но с течение на времето все повече ме влечаха нашите, български художници. Исках да експериментирам и да творя, докато се потапям в най-любимите си картини“, споделя Адриана.
Голяма част от гоблените, които е ушила, са “по поръчка” на нейните близки- дъщеря и внуци.
„Щастлива съм, че това, което създавам, ги радва и вдъхновява“, казва още Адриана.
Авторката на скиците за гоблените на Чудомировите герои Нина Солнишка е на 69 години. Прави схеми за гоблени от 22 години. Зад гърба си има вече около 400 разработки, повечето от които са по картини на известни световни и български художници, но и много гоблени по фотографии на близки хора, деца и домашни любимци.
Вярва, че изработването на един гоблен, от разработката, до ушиването е истинско приложно творчество, резултатът от което дълги години радва.
Чудомировите герои „Нашенци“ не могат да се интерпретират масово, поради все още действащите срокове за авторско право. Затова и гоблените не се продават.
Въпреки това много любители на Чудомировото творчество събират в домовете си реплики на негови творби или просто сами изработват такива.
Портретите на „Нашенците“ на Чудомир, които са побрани в последната, реализирана от самия него приживе изложба и откупени от тогавашната Градска власт в Казанлък, отдавна са прехвърлили пределите на страната ни. Те са познати на Балканите и в почти цяла Европа. В най- различни формати. Тяхното европейско пътешествие продължава и тази есен.
През октомври „изложбата „Оживелите нашенци“ и едноименният сборник с разкази ще бъде представен в Дидимотика -Гърция.
През ноември с Чудомировите герои ще има удоволствието да се запознае и публиката в испанската столица Мадрид. Визитата на ЛХМ „Чудомир“ там е от 14-ти до 19-ти ноември.
В рамките на нея музейните работници от Казанлък ще имат среща и обмяна на опит с колегите си от музея на Мигел де Сервантес в испанската столица.
Уникалната изложба от гоблени с Чудомирови герои може да бъде разгледана до средата на месец октомври във фоайето на ЛХМ „Чудомир“.