Националната гвардейска част търси своите нови попълнения с конкурс.
Това става ясно от публикувана на сайта на Министерство на отбраната заповед на началника на Националната гвардейска част- полковник Кънчо Иванов.
Вакантните места за гвардейци са 110.
Всички те са за войнишки длъжности, като за тях могат да кандидатстват младежи и мъже, завършили граждански или висши училища в страната и чужбина.
Конкурсът за подбор на гвардейци за Българската армия ще се проведе на 28 и 29-ти май в София, на територията на Националната гвардейска част.
Кандидатите за гвардейци участие трябва да са високи между 175 и 185 сантиметра, както и да нямат татуировки или белези по видимите части на тялото.
Освен това те не трябва да са на повече от 40 години към датата на приемането им на военна служба. Изключение от това условие се прави само за тези, които отговарят на чл.141 , ал.6 от Закона за отбраната. Това са бивши военни или такива, работили в редиците на армията, но съкратени оттам поради структурни промени или при частична или пълна ликвидация на поделенията им. За такива кандидати изключението е до 44 години.
Желаещите да станат част от най- представителната рота в Българската армия- Националната гвардейска част, задължително трябва да имат само едно гражданство- българско, чисто съдебно досие, както ида имат завършено средно или висше образование. Последното , както и притежанието на военно- отчетна специалност, доказуема с документи, ще носи бонус на кандидатите.
Бъдещите гвардейци ще трябва да покрият изисквания за сила, чрез лицеви опори, коремни преси и бързина, като пробягат 1 километър и 10 по 10 метра бягане, тип „совалка“.
Младите мъже ще трябва да отговорят правилно на 100 въпроса за 60 минути, като проверка на тяхната обща култура.
Всеки правилен отговор ще им носи по една точка.
Документите на желаещите да станат гвардейци ще се подават по Военни окръжия или в Националната гвардейска част.
Срокът за това е до 9-ти май.
Гвардейците в Българската армия получават основно месечно възнаграждение за длъжност и звание в размер на 1453 лева, както и 200 лева за работа при специфични условия на труд към основното месечно възнаграждение и още 200 лева за порцион към основното месечно възнаграждение, което е необлагаема сума.
Допълнително им се полагат по 80 лева пътни пари веднъж в годината за всеки член от семейството при отиване и връщане от платен годишен отпуск на територията на страната. Покриват им се също и транспортните разноски до местоработата, имат и поредица социални придобивки, по отношение на деца и медицинска помощ, както и компенсационна помощ за живеещите на свободен наем.
Годишният платен отпуск на гвардейците е 30 дни, като за всяка прослужена година се увеличава с по 1 ден, но не повече от 40 дни годишно.
Класът за прослужено време -2%.
С решение на Министерския съвет на България от 20-ти март, със задна дата, от 1-ви януари тази година бяха увеличени минимум с 10% заплатите на всички военнослужещи, от всички родови войски в България.
Национална гвардейска част на България е представителна част на Българската армия.
Тя има за цел да демонстрира независимостта на България, на държавата и президента. Тя охранява държавния глава и повдига духа на армията и народа. Гвардията е един от символите на българската държава заедно със знамето, химна и герба на Републиката.
Създадена е през 1879 година от княз Александър I Батенберг, като негова лична гвардия. На 12 юли същата година е бил осъществен първият официален ескорт на български княз.