Да бъде закрита институцията на омбудсмана в Казанлък.

Това е било обсъждано от  лидерите на политическите групи в Общинския съвет на Казанлък снощи, по време на редовен Председателски съвет, научи Stargaloto.com.

 Темата е била  поставена на дискусия, тъй като повече от година постът е вакантен, след като предишния омбудсман Гинка Щерева стана началник на администрацията в Община Казанлък. Тя изкара два мандата на поста, всеки от по 5 години и съгласно Правилника на институцията, нямаше право на трети.

 Междувременно в два поредни конкурса, обявени от Общинския съвет на Казанлък миналата година, изборът на омбудсман бе неуспешен. И на двата конкурса имаше кандидати.

Един глас на два пъти не стигна на подкрепената от БСП, ГЕРБ, ДПС тогава Мария Бресковска да поеме институцията.

 Предложението за закриване на този пост, който годишно има бюджет за заплати и издръжка от над 60 хиляди лева, е дошло от Иван Лапчев, общински съветник от ПП-ДБ.

 Било е подкрепено от останалите участници в Съвета.

Преди 18 години  Община Казанлък стана една от първите общини в България през 2007-ма с избора на свой омбудсман, малко след като закон, даващ право и на общините на такава институция- пазител на гражданския интерес, стана факт.

За приемането на това решение  гост на съвета тогава бе и първият омбудсман на страната , конституционалистът Гиньо Ганев. Същата година той стана и Почетен гражданин на Казанлък.

 Приемането на Правилник и избор на омбудсман, през 2007-ма година превърна община Казанлък  тогава  в една от най- иновативните по отношение запазването на интересите на гражданите в страната.

 Първият омбудсман на община Казанлък, избран в края на септември 2007-ма година, с концепция,  бе бившият секретар до онзи момент на общинската администрация Катя Киликчиева. Тя изкара на поста два мандата, след което тогавашният Общински съвет избра на поста Гинка Щерева.

С кратка пауза, Щерева също изкара два мандата.

 Близо година общината остана без омбудсман, след като по предложение на ПП „Възраждане“ през юни миналата година процедурата за избор бе размразена.

 Въпреки, че по презумция изборът на обудсман би следвало да не се влияе от политическата  конюктура към дадения момент, фактът, че този избор е поверен на практика на политически орган, каквито са  Общинските съвети по места, на практика превръща институцията в заложник на силните на деня политически субекти и дава поводи за договорки и търгуване на поста.

 Това е една от причините, поради  които често подходящи за това хора не участват в конкурсите за омбусмани.

 Преди да бъде закрита институцията, Общинският съвет прие и нов Правилник  за работа на Омбудсмана, като в много отношения го подчини на себе си и намали неговото месечно възнаграждение – от 80 проценат от кметската заплата, на 50 процента от нея.

При първия омбудсман заплатата му бе в размер на кметската.

По време на дискусията за закриване институцията на омбудсмана в Казанлък е предложено бюджетът за нея- около 60 хиляди лева да се пренасочи към създаването на нова фонд към нова програма- за финансово подпомагане лечението на деца с редки болести. Предложението за тази програма е на общинския съветник от ПП „Възраждане“ Симеон Шопов и предстои да се гласува на сесията този четвъртък.

Закриването на институцията на омбудсмана ще бъде предложено за гласуване на заседанието на Общинския съвет този четвъртък.

 По неофициална информация, също на проведения Председателски съвет снощи е била дискутирана и опцията за закриване на фондация „Чудомир“.  Като причина за това съветници посочили, че тази фондация била „излишна“.

 Фондацията бе създадена още през 1992 година, с цел набиране на средства и организация на Чудомировите празници в Казанлък. Инициативата за това бе на покойния вече директор на ЛХМ „Чудомир“ Пеньо Терзиев.

 Въпросът за  бъдещето на тази фондация обаче остава отворен за нови дискусии, научи Stargaloto. сom.

Новината за   предложението за закриване на фондацията идва месец преди откриването на 31-те Чудомирови празници в Казанлък и дни, след като председателят  три мандата на фондацията Борис Кърчев обяви, че се отказва от последващи ангажименти в нея, с мотив „ време е за нови идеи“.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *