Дори да не се съберат нужните 50+1 гласа ЗА от всичките 40% от имащите право на глас в община Казанлък, на насрочения за идната неделя местен референдум, за предоставянето на стопанисването и управлението на Дома-паметник Бузлуджа от Община Казанлък, за срок от 10 години, има вариант Общинският съвет да задължи със свое решение кмета на общината да поиска паметника от държавата за този период, през Областната управа.
.
Това каза Николай Златанов, юрист и председател на Общинския съвет в Казанлък, по време на проведената обществена дискусия в Казанлък, посветена на предстоящия референдум за Бузлуджа.
Дискусията се проведе в ИМ „Искра“, с участие на общински служители, общински съветници от ГЕРБ и БСП, представители на културните институти в общината, ученици от ПМГ и неколцина общественици, хора на изкуството.
За да бъде законен референдумът, в него трябва да са участват поне 40% от всички гласоподаватели в община Казанлък, от списъка за последните местни избори.
За да станат решенията на референдума задължителни, то половината плюс един от тези граждани, следва да са отговорили положително на зададения въпрос.
А той в случая е:
„Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот- частна държавна собственост, „Дом-паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“
Да разберем дали Казанлък е Дремиград.
Това е една от целите на насрочения, според кмета на община Казанлък Галина Стоянова местен референдум.
Това тя каза по време на проведената обществена дискусия и уточни, че е можела директно да поиска паметника от Областната управа, но тъй като това е дългосрочен ангажимент на общината, надхвърлящ рамките на един кметски мандат, „нито е проект за един кмет“, е приела предложението на Консултативния съвет на гражданите от месец август- за провеждането на местен референдум.
На срещата Стоянова сподели и за 6-те най- често задавани към нея въпроси, по време на срещите й в населените места, като част от информационната кампания за референдума.
На тези срещи гражданите питали:
- Защо чак сега Общината е решила да се погрижи за 35 годишната разруха на паметника,
- Защо го иска само за 10 години,
- Ще се възстановява ли комунизма на Бузлуджа,
- Може ли след 10 годишния срок държавата да си вземе паметника обратно
- Може ли паметника да се продаде или приватизира?
На всички тези въпроси в хода на дискусията Стоянова даде отговор.
В рамките на дебатите стана ясно, че проектът за възстановяването на паметника, от който общинската администрация на първия етап очаква от европейски фонд 7 милиона лева, все още не е подаден до управляващия орган. Срокът за това бил 31 януари 2025 година.
Въпреки това на всички досегашни срещи на различни нива се казва, че Общината има осигурено за това е финансиране.
Междувременно на своето септемврийско заседание Общинският съвет в Казанлък взе решение от местния бюджет да бъдат заделени 250 хиляди лева за изработката на „Работен проект“ за обект „Изграждане на ново покривно покритие, прозорци, сградни инсталации на сграда „Монумент Бузлуджа“.
За всичко това се очакват от европейско финансиране 7 милиона лева.
Ако проектът бъде одобрен, а очевидно от Общината са убедени и имат уверения за това, то предстои да се сключи договор за тези средства. На този първи етап ще се работи с фондацията „Проект Бузлуджа“ на арх. Дора Иванова, уточни по време на дискусията кметът на Казанлък.
Междувременно, с мотив, „да сме готови“ Община Казанлък още от средата на миналия месец е обявила в електронния регистър на обществените поръчки, обществена поръчка за изработка на „Работен проект“ за обект „Изграждане на ново покривно покритие, прозорци, сградни инсталации на сграда „Монумент Бузлуджа“. Поръчката е обявена за прогнозна стойност 205 хиляди лева, като общата застроена площ на покривната повърхност, обект на настоящата поръчка, е 2500 кв.м.
От същия регистър става ясно, че две фирми вече са подали своите заявления за участие в обществената поръчка. Заявленията са били отворени преди два дни- на 5-ти ноември.
Това са фирмите: НОВИЗА ООД и ФРИБУЛ ООД.
Първата фирма е софийска, втората варненска.
През 2019 година на варненската фирма е наложена имуществена санкция от Комисията за защита на конкуренцията -КЗК за участие в картели по Националната програма за енергийна ефективност.
Актът е под № 1312 от 05.12.2019
Предстои да бъде обявена и конкретна дата за отваряне на ценовите предложения на двете фирми- кандидатки.
По последна информация, насрочения за идната неделя местен референдум, ще струва на общинската хазна 102 хиляди лева. Предстои и обучение на СИК-овете.
За този референдум местната общественост не е настроена еднозначно.
Социалните мрежи също са разделени по въпроса.
Чуват се различни гласове. Скептиците са категорични, че с това решение за стопанисване на Бузлуджа, се заробва Общината и нейната хазна. И няма да се разминем без нови харчове. И няма нужда от референдум.
Има и ентусиасти, които се надяват Бузлуджа да си върне предишния блясък. И да я видят, годишно да идват 100хиляди души. Такива са и сметките на Общината в Казанлък.
Реалистите са убедени, че разрухата на този уникален паметник следва да спре.
За оптимистите Бузлуджа е още една посока в културния календар на Казанлък и уникална забележителност, която може да носи добри приходи на общината. В бъдеще.
За управата на Община Казанлък това е възможност паметникът да се превърне в културен и фестивален център. През всички сезони.
На въпроса на представител на ПП-ДБ по време на дискусията дали ще се налага Общината да харчи и други пари за паметника от местния бюджет, освен вече гласуваните над 350 хиляди лева, в рамките на 10 годишния период, в който би стопанисвала Бузлуджа, кметът Галина Стоянова не даде категоричен отговор. Каза, че досега тракийските могили са били социализирани само с външни средства и се надява и с Бузлуджа да е така.
„ И все пак ще се късат и билетчета“, каза тя.
До 2021 година домът- паметник на Бузлуджа е ничий. Няма акт за собственост. Повече от 10 години и от БСП не пожелаха да го вземат, въпреки направеното още през първия мандат на Бойко Борисов като премиер предложение към тях.
Едва от 3 години уникалният със своята архитектура паметник е нечий. На държавата България.
Със заповед от 13 септември 2021 година на служебния министър на културата тогава Светослав Минеков, чийто баща- Величко Минеков е сред авторите на мозаечните пана в паметника, Бузлуджа е обявена за паметник с национално значение и културно-архитектурна стойност.
„Искам да дадем урок на нашата държава, че хората й са мъдри и могат да вземат решения“.
Така кмета на община Казанлък Галина Стоянова мотивира инициирания от самата нея местен референдум за Бузлуджа и изрази надежда, че днешните граждани на Казанлък ще детронират стогодишния си лепнат етикет за „Дремиград“. На 17-ти ноември.
А как утрешните граждани ще оценят усилията и вандализма на днешните граждани- ще покаже Времето.?
А дали днешните граждани няма да станат заложници на нещо друго- също предстои Времето да покаже.