Уникално учебно помагало, което пресъздава по оригинален и абсолютно точен начин в мащаб 1:10  Паметника на свободата на връх Шипка,  създадоха двама учители от основното училище „Христо Смирненски“ в село Тулово, община Мъглиж.

Макетът на паметника бе завършен в последните дни на Мъглижкия пленер по изоразително изкуство, чийто финал и награждаване е днес.

  Учебното помагало е дело на преподавателката по математика и информатика в училището Руска Назърова и на нейния колега Младен Чернаков, начален учител учител в училището и бивш кмет на община Мъглиж.

 Идеята за помагалото, което е с размери -височина 3 метра и 20 сантиметра,  а в основата си е 2,70 метра и на което се вее българското знаме, се ражда спонтанно, в един от часовете по математика.  По време на беседа с учениците, младата преподавателка Назърова разбира, че голяма част от децата в училището в Тулово никога не са били на Паметника на свободата на връх  Шипка.  Село Тулово е на не повече от 50  километра от историческия връх.

В училището в селото се обучават 98 деца от 1 до 7 клас, като всички те са от ромски произход.

  Тогава  преподавателката, която въпреки, че преподава  трудните предмети и не винаги обичани от учениците- математика и информатика, но има таланта да рисува и  вае с ръцете си уникални неща,  решава заедно със своя колега да направят макет на Паметника на свободата, за да  могат учениците да си създадат по-автентична представа за него, особено тези, които никога не  имали възможност да изкачат близо 1000-та стъпала до Паметника.

 За работилница, в която да създадат учебното помагало, което вече е патентовано като такова, служи големият селски двор на Младен Чернаков.  За по- малко от два месеца Паметникът е готов. Изработен  е  от фибран и стериопор.

 Конструкцията  му е много лека, като целият паметник тежи 100 килограма, разглобява се за не повече от 10 минути,  на 4 части, може да се прибере като голям кашон и се носи от двама души.

Засега двамата учители са изработили един готов паметник, но се надяват да имат поръчки и за още много.

 За да носи духа на самия Паметник на свободата, в учебното помагало- макет на паметника, има вграден и камък от самия връх Шипка.

 Според Младен Чернаков, това  учебно помагало може да даде началото на патриотични кътове във всяко едно училище. Особено ценно и полезно ще е то в училища в отдалечени райони или там, където има малко ученици и за голяма част от тях е трудно, или родителите им нямат възможност  да пропътуват стотици километри, за да ги заведат да видят Паметника.

От Община Мъглиж, в лицето на кмета Душо Гавазов са изразили желание да закупят първото вече създадено и промотирано учебно помагало- Паметник на свободата, като се обсъжда идеята в бъдеще Общината в Мъглиж да закупи още няколко такива.

Целта е да бъдат създадени патриотични кътове в училищата от района.

Младен Чернаков и Руска Назарова споделят, че имат идея да направят подобни макети и на други значими паметници и исторически символи, свързани с важни моменти от българската история.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *