Повече от месец ремонтни бригади на фирма от района подменят част от тротоарните настилки в Казанлък.
Което е повече от добро начинание.
Подменят старите тротоарни плочи с нови.
С машини изкъртват старите. Част от които не са чак толкова стари, нито толкова криви. И са основно по централната част на града.
Лошо няма.
Всеки град следва да има прекрасни тротоари. За да вървят по тях хората спокойно, не да гледат в краката си.
Всяко село заслужава да има прекрасни тротоари в централните си улици. Но. Не само там. Оказва се, че масово в града се подменят тротоарни настилки само по централните улици, а в съседство или на има –няма 50-100 метра от тези основни тротоари на улици, не стават за ходене. С гърбици, повдигнати от корените на големи дървета, изкъртени, или просто ..липсващи.
Примери, колкото искате.
И не ме разбирайте погрешно, не съм такъв оптимист, че да мечтая за тротоари в кварталите, макар всеки нормален човек, всеки данъкоплатец да има човешко и полагаемо право на това.
Или за още по- фрапантния тротоар, на изток от казанлъшката болница, срещуположния тротоар на ПГ „Иван Хаджиенов“ който е затиснат от поне метър кал, дървета и на практика го няма.
И вече 6-ти кметски мандат, никой кмет и никой управител на отговорна фирма не посяга да изкърти и почисти.
Въпросът в случая, който дузина граждани си задават от ходещите по добрите и по лошите тротоари е: не защо, а защо точно тук. И на какъв принципи и кой решава къде и да се подменят тротоарните настилки.?
Зададох въпросите на куп общински съветници, за да установя, че и те си задават си задават същите въпроси. С уточнението, че пари за тротоари има.
М
И редно ли е да се подменят тротоарни настилки на около 5-8 години и пред частни обекти, при положение, че има тротоари на по 50 години или въобще липсващи.
И въпрос 2:
Нужно ли е да се унищожават старите и не толкова стари тротоарни плочи, които безпощадно се трошат и хвърлят по контейнерите, при положение, че има места, където биха могли да се използват.?
И колко струва на местния бюджет точно това „удоволствие“?
Вече свикнахме да паркираме върху тротоарни плочки и да заменяме асфалтовите паркинги с плочкови, от икономически съображения, то поне да ходим и по нормални по тротоари.
Ама като бели хора, дори и в кварталите. Все пак и в тях живеят хора, които плащат данъци. Нищо, че нямат улици.
И им се полага като вървят, да не гледат поне в краката си.