„Ататюрк- история на идеи“ .

 Така се нарича книгата на турския журналист и историк Шукрю Ханиоглу, която ще бъде представена днес, 30 ноември, от 13 часа в залата на Художествената галерия в Казанлък.

 Книгата е на практика първото ново издание , след близо 50 годишно прекъсване,  на  книга, посветена на за „Бащата“ на светска Турция Кемал Ататюрк, излизала на българския книжен пазар.

 Тя е дело на университетското издателство „Св. Климент Охридски“и представлява интересен исторически анализ на политическото дело и значението на кемализма като идеология за развитието на Турция.

 Значението на Мустафа Кемал Ататюрк не само за Турция, но и за Балканския регион и Близкия изток трудно може да бъде преувеличено. Биографията, с автор Шюкрю Ханиоглу е с безспорен принос в изследването на тази забележителна фигура.

 Още за книгата тук:

https://www.ozone.bg/product/atatyurk-istoriya-na-idei

Книгата ще бъде представена от нейния преводач , също журналист и историк, Явор Сидеров.

Много нови неща ни казва тази книга. Тя е по-скоро върху идеите му, а не върху личния му живот. Не знам до колко такова разделение е уместно, то е по-скоро механично. Но книги за идеите на Ататюрк почти няма, за личния му живот има много неща. Книгата синтезира източниците на неговите идеи, това е важно за читателите. Ататюрк е силно повлиян от просвещенската идея за прогрес, за напредък“, заяви Сидеров.

Биографичното издание има и казанлъшки привкус-  за корица на книгата е използвана живописна творба на художника от Момчилград, който от години живее в Казанлък Фикрет Окан.

 Като част от инициативата на Художествената галерия „Събота в галерията“, по време на представянето на книгата, посетителите ще могат да видят и самия оригинал на творбата на Окан.

Входът за проявата е безплатен.

Освен тази книга, на българския книжен пазар са излизали и следните издания, посветени на Ататюрк. част от тях все още могат да се намерят:

„Реформите на Ататюрк, мюсюлманите в България и българо-турските отношения 1923 – 1938 г.“, „Кратка история на Турция“,   „Цариградският емигрант“, и „Обречената любов на Ататюрк“. –      

О

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *