40% от 70 хиляди – или 28  хиляди граждани на община Казанлък, по постоянен и настоящ адрес следва да гласуват на 17-ти ноември в община Казанлък,  в първия по рода си  местен референдум, за да бъде той легитимен.

 Това стана ясно днес от специална пресконференция, дадена от кмета на Община Казанлък Галина Стоянова и директорите на общинските културни институти в общината, както и с представители на Градския Консултативен съвет в Казанлък, по въпроса за получава на правото за управление  и стопанисване на Дома-паметник на Бузлуджа от Община Казанлък

 Насроченият референдум е с един-единствен въпрос и той е:

Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот- частна държавна собственост „Дом- паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“

 Отговорът на този въпрос следва да е само с Да или Не, на бяла бюлетина.

 За  положително становище от референдума, което би дало правото на Община Казанлък да стопанисва и  управлява  паметника за 10 години, следва да са отговорили с ДА поне 14 001 граждани от общината, съгласно правилата за провеждането на местни референдуми.

Ако отговорите с ДА са повече, то това ще даде право на общината освен да стопанисва паметника, да събира и входни такси  при достъп до него, както и  ще обогати  туристическите услуги и обекти на територията на района, ще даде нови възможности за организиране на различни форуми по архитектура, археология, култура.

По- далечната амбиция и цел на Общината е, евентуално след време този паметник да се превърне и  в културен  и конгресен център.

Гласуването в местния референдум ще става в 90 секции на територията на цялата община, като изборният ден ще с начало 7 часа и финал 20 часа.

Ако пред секциите има хора  и след този час, то той ще може да се удължава до 21 часа.

Общинската избирателна комисия ще следи и за правилното и спокойно протичане на референдума,  ще обработва протоколите от него и ще обяви крайния резултат.

 Мотивите Общината да поиска да стопанисва паметника  са няколко:

на първо място спиране на неговата разруха и ангажимент пред новите поколения, по думите на кмета Галина Стоянова.

 Даването на статут на дома-паметник на Бузлуджа  като паметник с национално значение през септември миналата година от страна на Министерство на културата и  възможността да се получат европейски средства, в размер на 7 млн. лева, на база разработен проект от Община Казанлък за обезопасяване, консервация и реставрация на  паметника.

Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции, с водещ партньор Община Казанлък.

 Според кмета на община Казанлък, дейностите по монумента „Бузлуджа“ няма да изискват дофинансиране от общинския бюджет. Тези от  европейското финансиране били  достатъчни.

 С очакваните 7 милиона лева европейски пари ще се  възстанови покрива на паметника, прозорците, както и необходимите инсталации.

Стоянова уточни, че Общината имала сериозен опит в консервацията и социализирането на национално културно наследство, тъй като  повече от 15 години администрацията й управлява тракийските светилища в долината и ги социализира, дейност, извършвана основно с европейски средства.

 Галина Стоянова каза също, че „Община Казанлък няма намерение да възстановява идеологически паметника, а се фокусира върху неговата културна стойност, тъй като той е разпознаваем обект в световен мащаб със своята архитектура.“

 В сряда, 6-ти ноември , от 17,30часа в залата на Историческия музей „Искра“ ще се проведе открита среща с граждани, по въпросите на предстоящия референдум за Паметника на Бузлуджа. На тази среща  гражданите ще могат да поставят и своите въпроси, отнасящи се до референдума и бъдещето на паметника.  

сн. Knews.bg

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *