Битката е за марката ДПС, заявява преподавателят на конституционно право

Битката за ДПС е в разгара си, но двете спорещи фракции не дават публични изявления за това какви действия ще предприемат съобразно устава на партията и закона, за да се изясни статутът на ръководството на партията, съдбата на парламентарната група, кой държи властта и е легитимен да управлява и представлява движението. Много е вероятно тези въпроси да стигнат до съда, още повече че уставът позволява тълкуване, а това ще е тест за Софийския градски съд, предвид на многото индикации за влияние на Делян Пеевски в системата.

Разговаряме по телефона с конституционалиста доц. д-р Наталия Киселова за възможните юридически ходове оттук нататък, които неизбежно предстоят. Зададохме й въпрос как следва да се реши въпросът за ръководството на партията, как се обжалват решенията на централните органи, какво ще се случи с депутатите на ДПС в парламента и др.

„Два са органите, които биха могли да правят кадрови промени в ръководството на партията ДПС – Националната конференция, която е върховен орган, и Централният съвет, който действа по времето между две национални конференции. Този, който има контрол върху тези два органа, или поне контрол върху конференцията, той ще определи бъдещето на партията.Ние в момента не знаем дали междувременно не е имало заседание на Централния съвет, тези дейности не са изцяло открити за публиката. Напълно е възможно Делян Пеевски вече да е предприел действия, за да направи промени в регистъра на политическите партии и да е поискал Джевдет Чакъров да бъде заличен като председател – както бе направено с Корнелия Нинова. Ако не е направена такава заявка, този, който успее да получи мнозинство първо в Централния съвет, а после и в Националната конференция, ще успее да поеме ръководството на движението“, коментира доц. Киселова.

Р

В Централния съвет на ДПС влизат освен председателят/председателите на партията и нейните депутати и евродепутати, още и председателите на областните съвети, членовете на ДПС, избрани за министри, 86 членове, предложени от делегатите на Националната конференция, до 35 членове, предложени от председателя на партията, ръководството на младежкото ДПС.

Според устава на ДПС „народните представители и членовете на Европейския парламент – членове на Движение за права и свободи“, влизат в състава на Централния съвет на партията. Дали обаче изключените от парламентарната група депутати влизат в това число, е въпрос на тълкуване, доколкото изрично в устава не е казано, че те трябва да са членове на парламентарната група, а те все още са членове на ДПС. Според Киселова по-скоро не, освен ако не участват на друго основание, например като изрично избрани от Националната конференция. Но тъй като съставът на Централния съвет не е публична информация или поне не е публикуван на сайта на ДПС, няма как да се прецени.

Според устава на ДПС почетният председател на ДПС Ахмед Доган също може да свиква заседания на Централния съвет, на Централното оперативно бюро (постоянно действащ ръководен орган на партията, който се председателства от председателя на партията) и на Централната контролна комисия. Когато са избрани двама председатели, те изпълняват правомощията си заедно и поотделно и участват в състава и дейността на органите на ДПС.

Трудно е да се прецени дали Делян Пеевски ще се оттегли от партията. И тъй като битката е за марката ДПС, тук може да се провери в Патентното ведомство кой я държи.“, казва Киселова. Проверка на „Капитал“ в регистъра показва, че марката ДПС се държи от партията, т.е. от този, който има фактическата власт и я представлява.

Източник: в.Капитал

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *