Референдумът за дом- паметника Бузлуджа трябваше да е национален, а не местен.
Евентуалното прехвърляне на управлението и стопанисването на паметника на Община Казанлък е свързано с високи разходи за общината, според мен и те крият риск.
Това каза във вечерното предаване на телевизия 7/8 Живка Железова- общински съветник от партията „Има такъв народ“ в Общинския съвет на Казанлък.
Тя участва в предаването по повод предстоящия тази неделя – 17-ти ноември местен референдум в община Казанлък, на който гражданите трябва да кажат с ДА или НЕ дали подкрепят Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот- частна държавна собственост, какъвто е Домът-паметник на Бузлуджа, за 10 години.
Според Железова, средствата в размер на почти 7 милиона лева, които Общината се надява да получи по проект по КИТИ / концепции за интегрирани териториални инвестиции/, за който се кандидатства до 10-ти февруари следващата година не са въобще достатъчни за целите, които общината си поставя.
Тя определи това като „голям залък за местната власт“.
В подкрепа на тезата си съобщи, че само охраната от полиция на паметника годишно струва 560 хиляди лева, които до момента се заплащат от държавата- респективно от Областната управа в Стара Загора. „Получаване на право за управление и стопанисване на паметника от общината носи още от ден първи със себе си разходи за общината“, допълни тя.
Областна управа е заплащала и други разходи по паметника, до настоящия момент.
Според Железова, един евентуален национален референдум, който да реши въпроса, ще задължи държавата да има по-отговорно отношение към подобен род паметници, за които има статут на национални. Общинската съветничка изрази притесненията си, че на практика няма ясна визия по отношение на паметника, както и че се говори за временна покривна конструкция и попита риторично: „Какво целим?“
По време на участието си в телевизионното предаване Железова припомни цялата предистория, свързана с паметника, до настоящия момент, довел до решението за провеждане на местния референдум.
В неделя, от 7, 00 до 20, 00 часа всеки един от имащите право на глас жители на община Казанлък ще може да даде своя глас по отношение получаването на право на управление и стопанисване на паметника Бузлуджа, от страна на Община Казанлък.
При положение, че от участващите минимум 40% от всички имащи право на глас, повече от половината граждани, плюс един, дадат положителен отговор, то решението става задължително за настоящата местна власт, така също и за следващите.
В неделя гражданите на общината ще имат възможност да потвърдят или опровергаят нарицателното „Дремиград“, сложено на Казанлък, заяви по време на обществено обсъждане в началото на седмицата кметът на община Казанлък Галина Стоянова.
Неделният референдум струва на общинската хазна в Казанлък 120 хиляди лева.