Общинският съветник от ПП-ДБ в Общинския съвет на Казанлък Иван Лапчев, е инициирал предложение, чрез единствения евродепутат на формацията в настоящия Европарламент Радан Кънев.

 Предложението Кънев ще депозира в Европейската комисия и решението по него ще стане ясно през януари.  

 Предложението по същество е следното:

 Със средства на европейските данъкоплатци да не се позволява да се финансират проекти, целящи подкрепа и възстановяване на паметници,  възхваляващи режими, обявени за престъпни в съответните европейски държави, членове на ЕС.

 Такъв е случаят с Дом- паметника Бузлуджа, построен по времето на социализма в България, в периода 1974-1981 година.

 Предложението си, което самият Лапчев обяви за авангардно, той оповести пред колегите си от Постоянната комисия по култура и информационни средства в Общинския съвет на Казанлък, чийто член е той.

Законът за обявяване комунистическия режим в България за престъпен, е действащ закон на Република България, приет от 38-то  Народно събрание на 26 април 2000 година и обнародван в Държавен вестник, брой № 37, от 5 май същата година.

Той е и най- краткият закон, приеман от българско Народно събрание.

Текстът му се състои само  от четири члена.

 В член първи се казва, че управлението на Българската комунистическа партия, дошла на власт с помощта на външна сила, обявила война на България, довежда страната до национална катастрофа.

В член втори се изброяват десет обвинения към ръководствата на БКП и шест срещу целия режим. Според различните точки, БКП е отговорна за различни неща, вариращи от „унищожаване на традиционните ценности на европейската цивилизация“ и „моралния и икономическия упадък на държавата“ до нарушаване на човешките права и свободи по редица начини и подчиняване интересите на страната на чужда държава-СССР „до степен на практическа загуба на държавен суверенитет“.

 Член трети обявява БКП за престъпна организация, въз основа на обвиненията от член втори, а член четвърти обявява всички действия, извършени с цел съпротива и отхвърляне на режима, за „справедливи, морално оправдани и достойни за почит“.

Според Георги Първанов, лидер на опозиционната по това време Българска социалистическа партия, която е наследник на БКП, приемането на закона е „триумф на посредствеността“ и „Този закон цели реабилитация на фашисткия режим до 1944 година и на онези, които ни вкараха във войната на страната на нацистите“.

Законът няма правни последици.

 Междувременно, по време  на проведено днес заседание на Постоянната комисия по бюджет и финанси в Общинския съвет на Казанлък стана ясно, че се налага актуализация на план- сметката за проведения в неделя, 17-ти ноември първи местен референдум  в  община Казанлък. В него гражданите с избирателни права  трябваше да отговорят с Да и НЕ на въпроса дали са съгласни Община  Казанлък да получи безвъзмездно  от държавата, за стопанисване и управление Дом- паметника Бузлуджа, за 10 години.

 Вместо първоначално гласуваните 102 хиляди лева,  след  наложителна корекция се оказва, че референдумът е струвал на общинската хазна 137 хиляди лева.

 Средствата са повече, тъй като сумите, които следва да се заплатят на членовете на 89 -те СИК са повече, от първоначално предвидените.

Споделяния:

2 Comments

  • Георги Бяндов
    Георги Бяндов
    22.11.2024 от 9:58

    Ако видите, член втори напълно се отнася за сега управляващите Европа атлантолиберасти.

    Reply
  • Радо
    Радо
    22.11.2024 от 15:06

    Лапчев освен да лапа,друго може ли.Да си предлага в къщи квото си иска,кой му дава право от името на народа да прави някакви малоумщини

    Reply

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *