Софийската фирма „Актив Енерджи“ ООД е  депозирала в общинската администрация на Казанлък свое инвестиционно намерение за изграждането на фотоволтаичен парк и фотоволтаична електроцентрала в района на землището на село Черганово.

Инвестиционното  предложение касае 7 общински имота – основно пасища в това землище, с обща площ  от 827 декара.

 Това става ясно от разпратен до  37-те общински съветника на Казанлък доклад от кмета на Общината Галина Стоянова.

 Исканите имоти, в част от които има и около 8 декара гора,  са в района на местността „Каракос“,  основно земеделски земи от 10 категория, пасища, за които няма сключени договори за ползване, става ясно още от кметския доклад до съветниците.  Пасищата се намират в района над водопада до Черганово, посока Стара Загора. Част от тях попадат и в района, където преди две години имаше голям пожар.

Това бе разяснено на общинските съветници от различни комисии, които през тази седмица се запознават с инвестиционната идея на софийската фирма.

Към приложената документация не е налице същинското инвестиционно предложение.

 От дебатите обаче  в различните   постоянни комисии на Съвета става ясно, че се касае за предоставянето на възмездно право  на строеж на тази ФЕЦ, за 36 години.

 За този срок  на ползване на земите, над 800 декара от фирмата, Община  Казанлък ще бъде възмездена, според общинския съветник от ПП-ДБ Иван Лапчев, с общо 600 хиляди лева, 2 зарядни ел. станции и 1 бр. електромобил за нуждите на общината. Лапчев не съобщи откъде разполага с тази информация, но бе категорично против изграждането на фотоволтаичната централа.

 Според съветника, така възмездното право на фирмата върху общинските земи, на практика ще  струва на „Актив Енерджи“ ООД по 900 лева на декар, за целия период от 36 години.

От предоставената на съветниците на Казанлък документация не става ясно с каква мощност ще  е централата. Юристът на Община Казанлък Здравко Балевски поясни, че това се допускало в Закона за енергетиката, при инвестиционните намерения- да не се обявява мощност на изгражданата централа.

Общинският съветник от ИТН Живка Железова пък  поясни, че когато мощността на една фотоволтаична централа е над 1 000 мегавата се променя климатичната карта на района.

 От документите става ясно, че „Актив Енерджи“ е от двамата нейни представители Петър Желязков и Милчо Стефанов. Справка в Търговския регистър показва, че самата фирма е учредена от двамата с капитал общо от 10 лева, година преди да входират своето инвестиционно намерение в Община Казанлък, през март 2023 година.

В момента „горещият картоф“ е прехвърлен  за становища по отделните постоянни комисии в Общинския съвет.

 Горе-долу по същото време бе входирано и друго подобно инвестиционно намерение, на което съветниците от Казанлък не дадоха зелена светлина- за изграждането на фотоволтаичен парк от над 400 декара, над село Кънчево.

 Процедурата за новата  евентуална инвестиция в землището на село Черганово е била в активна  фаза като документално движение и кореспонденция между фирмата и Община Казанлък до септември миналата година, става ясно от документите разпратени до общинските съветници на Казанлък.

 Възобновява се отново през  февруари тази година, с предложение от страна на фирмата до Община Казанлък за сключване на предварителен договор и стартиране на нужните процедури.

От дългата преписка между Общината, Общинския съвет на Казанлък в стария му състав и “Актив Енерджи“ става ясно, че фирмата вече има съгласуваност с НЕК и ЕСО и съответно споразумение от 15 август миналата година за реализиране на тази фотоволтаична централа на територията на община Казанлък.

Според общинския съветник Иван Лапчев направил собствено проучване по казуса, двамата представители на „Актив Енерджи“ имали съответно по 33 и 9 фирми, като голяма час от тях били с нула лева.

На заседанието на Комисията  по разпореждане с общинска собственост, европейски проекти и бизнессреда стана ясно също, че по неофициална информация фирмата дори получила и част от финансирането за този фотоволтаичен парк, който на етап  инвестиционна идея.

Междувременно над 430 жители на село Черганово в подписка са изразили своето несъгласие за създаване на фотоволтаичната централа в тяхното землище. Несъгласие с инвестицията  в  черганското землище е изразила и кметицата на селото.

В доклада си до общинските съветници кметът на Казанлък Галина Стоянова им дава възможност те да решат казуса, като им предлага два варианта за решение:

 Първият е общинските съветници да дадат предварително съгласие за учредяване на възмездно право на строеж за изграждане на фотоволтаична централа на „Актив Енерджи“ ООД, в землището на Черганово, местността „Каракос“.

 Вторият  вариант е да откажат даването на предварително съгласие за учредаване на това възмездно право.

 И в двата случая въпросът  ще се решава с гласовете на 2/3 от всички общински съветници или 25 човека.

 В момента „горещият картоф“ е прехвърлен  за становища по отделните постоянни комисии в Общинския съвет.

 В мнозинството си от тях на този етап, повечето съветници са категорични, че трябва да се откаже даването на предварително съгласие за учредяване на това възмездно право.

Има и по- крайни мнения на съветници, които са категорични, че Общината трябва да престане да е отзивчива към подобни инвестиционни намерения.

Окончателно решение по въпроса ще се вземе следващата седмица, в четвъртък, когато е поредното заседание на Общинския съвет в Казанлък.

 Да присъства на него се кани и голяма група жители на село Черганово, несъгласни с  инвестиционното намерение, в близост до тяхното село.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *