Това става ясно от своеобразния отчет за визитата в Китайската народна република на двама представители на „Възраждане“ от Общинския съвет в Казанлък, които посетиха през август страната.

В резултат от това посещение в Китай на общинските съветници от „Възраждане, се ражда идеята в Казанлък да има филиал на Бургаския университет за обучение на медицински сестри.

Причината за това са Димитър Пашев, който е председател на Общинската организация на партията в Казанлък и Председател на комисията по култура и образование в Общинския съвет на Казанлък, и Христо Бозов, ректор на Бургаския университет „Проф. Асен Златаров“. Дамата са били част от българската делегация в Китай и идеята е обсъждана още там, на работно ниво.

Преди седмица Общинският съвет на Казанлък даде „зелена светлина“ на начинанието, което би следвало да приеме първите студенти в обучението за медицински сестри през 2026 година, в Казанлък.

Организатор на визитата в Китай бе Институт „Конфуций“ – Велико Търново,, а целта й – развитие на сътрудничеството на местните власти в сферата на културата и образованието.

Освен Пашев, в Китай бе и д-р по химия Калин Калинов, общински съветник от „Възраждане“ в местния съвет в Казанлък.

По време на престоя в Китай първата българска делегация посети столицата Пекин, старата столица Сиан и известния административен център на провинция Хубей – Ухан.

Китайските домакини, като стар и мъдър народ, дълбоко оценяват факта, че България е втората държава в света (след СССР, който вече не съществува), която признава Китайската народна република на 03.10.1949 г.

В рамките на официалните срещи, първата делегация посети  българското посолство в Пекин, Централата на Институтите „Конфуций“, Пекинския университет по чужди езици и Китайския университет по геонауки.

Като част от културния обмен, българите имаха възможност да разгледат редица забележителности – Китайската стена, Забранения град, Теракотената армия, както и значими исторически музеи и будистки пагоди.

Другият представител на „Възраждане“, д-р Калин Калинов, участва в лекции за същността и развитието на китайското образование и наука. Неговото участие в делегацията беше благодарение на лична покана от проф. Дун – директор на институт „Конфуций“ – Велико Търново.

Като резултат от добрите връзки на Казанлък, и специално на представителите на „Възраждане“ с Институт „Конфуций“ в Казанлък се очаква и пристигането на преподавател от Китай, който в продължение на година да преподава китайски език на деца и ученици от града.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *