За новата учебна година в община Казанлък да има 3 средищни училища, в които да се обучават ученици от съседните на средищното училище села, в които няма действащи училище и 7 училища с маломерни и слети паралелки.
Това предлага Община Казанлък, на Общинския съвет в града, който трябва да одобри и съответното дофинансиране.
Така на практика в общината в 10 населени места от общо 19, ще са с недостатъчен брой ученици.
В други 9 пък на практика няма да има училища.
За средищни през новата учебна година се предлагат училищата, които и през тази година функционираха като такива са:
За учебната 2024/2025 година предлагам да бъдат определени за средищни отново ОУ „Д р Петър Берон“, с. Овощник, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Шипка и ОУ „Христо Ботев“, с. Енина. В тях по данни на директорите ще се обучават общо 69 ученици от 1 до 7 клас от населени места, в които няма работещи училище. В тези училища учениците са на целодневен режим на обучение, храненето от на база кетъринг, а общината поема разходите за транспорт с училищните автобуси.
От новата учебна година маломерни и слети паралелки да има в 7 училища на община Казанлък, ще дебатира и гласува Общинския съвет в четвъртък.
Такива паралелки се разкрива там, където общият брой на учениците е до 80 и е задължение на първостепенния разпоредител е да дофинансира тези училищата.
Такива в община Казанлък са:
ОУ „Васил Левски“, с. Бузовград;
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Шипка;
ОУ „Д-р Петър Берон“, с. Шейново;
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Кънчево;
ОУ „Кирил и Методий“, с. Копринка;
ОУ „Св. Климент Охридски“, с. Горно Черковище;
ОУ „Д-р Петър Берон“, с. Овощник Дофинансирането на гореизброените училища за периода от 15.09.2024 г. до 31.12.2024 г. ще е в размер на 43 758,23 лв.