Третата си поред книга- изследване „Стопанска България-1879-2008 година“ представи в родния си Казанлък проф.дин Пенчо Пенчев.
Препълнената зала на ЛХМ „Чудомир“, домакин на проявата събра общински съветници, бивши народни представители, представители на бизнеса, общественици, журналисти, дошли с интерес да научат интересните факти от изследването на историка.
Акцентът в него е малкият човек и тенденциите на стопанското развитие у нас, циклите, през които то е преминавало в различните политически строеве от Освобождението до Голямата икономическа криза в света, започнала през 2008 година, каза в представянето на автора д-р на ин. Момчил Маринов, директор на ИМ „Искра“.
Увлекателно и с много непознати за широката аудитория, но красноречиви факти, професор Пенчев очерта основните тенденции в стопанското развитие на страната през различни житейски истории на предприемачи, народни представители и през законодателството в икономиката през годините. Изнесе и непознати до момента факти, свързани с това.
Сред тях е и този, че още в края на 19-ти и началото на 20-ти българските търговци на жито, са били известни, включително и на дипломатите, че смесват житото с пясък.
Първият и последен засега български закон за закрила на местното преприемачество е от 1928 година и до момента нов няма. Първата голяма замяна на парите у нас е от преди 100 години- през 1924 година, а чиновничеството в Сметната палата на България през 30-те години на миналия век е било толкова натоварено, че дневно на едни финансов експерт му се е налагало да положи 800 подписа под различни документи.
Според професора, в българската стопанска история няма чудеса.
Въпреки това икономиката ни има своите „7 тлъсти години“ и те са непосредствено преди Първата световна война.
„Можем да се провалим и с лева, и с еврото. Историята е категорична, че въобще не леко е станало приемането и налагането на българския лев в българската икономика в началото на 20 век, както и налагането на банките и доверието към тях. Било е труден процес, каза още при представянето на книгата си проф. Пенчев.
Един от основните изводи в книгата му е, че дългосрочната икономическа култура на българина не се е променила, както и че страната ни е „бременна със социализъм още от 1934 година“. В архивите на Държавна сигурност има данни, че още от 1987 година в България има организирана престъпност и тя не е плод на пазарната икономика, е друг извод в книгата на професор Пенчев.
Най- достоверният начин да разберем какво точно е ставало в стопанството и икономиката на България от Освобождението до 2008 година са ревизионните актове, е тезата на проф. Пенчев.
Представянето на книгата даде повод за продължила над два часа интересна дискусия по актуални проблеми на българската икономика сега и назад във времето.
„Няма универсална рецепта за бъдещето ни“, категоричен е професорът по стопанска история от УНСС, който сподели, че той самият е привърженик по-скоро на шоковата терапия в икономиката, отколкото на плавния преход.
Следващата книга на професор Пенчев ще бъде за историята на българското предприемачеството и ярките имена и фамилии в него.