50% , а не както бе досега – 80% от месечната заплата на кмета  на Община Казанлък да получава бъдещият обществен посредник на Казанлък.

 Това е записано в проекта за нов Правилник за дейността на обществения посредник или омбудсман, който специална комисия от общински съветници изготви и ще предложи за гласуване на предстоящата сесия на Общинския съвет на 28 май.

 Проектът на Правилника е публикувана на сайта на Общинския съвет в Казанлък и всеки може да се запознае с него.

 До изработката на нов правилник за дейността на омбудсмана се стигна, след като нееднократно съветници от различни групи, в различни мандати пледираха за това.

Най- спорен при избора на омбудсман винаги се оказваше размера на месечното възнаграждение, като сред най- върлите противници на това  омбудсманът да получава 80% от кметската заплата бяха от ДПС.

 По груби сметки доскорошният омбудсман получаваше между 4,500 и 5 хиляди  лева,  което се а равняваше на 80% от кметската заплата.

Ако новата ситуация  с предложените  50% от кметската заплата бъде гласувано от  общинските съветници, то новият омбудсман а Казанлък ще получава около 3 500 -4 хиляди лева основна заплата. Тази заплата  следав да компенсира поредица забрани за обществения посредник по отношение на трудова дейност, докато е на поста.

В проекта за правилник е записано, че след встъпването си в длъжност той  не може да работи в държавната или в общинската администрация, да е едноличен търговец, съдружник в търговско дружество, управител или изпълнителен член на търговско дружество,  ликвидатор или синдик. Общественият посредник не може да е общински съветник, нито народен представител. Не трябва и да е член на политическа партия или синдикална организация, нито да работи по трудово правоотношение, освен като преподавател във висше училище;

Мандатът на омбудсмана е 5 годишен, а заплата му се променя, в зависимост от промяната на кметската заплата.

 Кой ще бъде нов омбудсман и дали ще се стартира нова процедура за избор, при новите условия, или ще се  предложат на гласуване двете досегашни кандидатури, засега не е ясно. Решението за това отново ще е на общинските съветници.

В проекта за Правилник е записано, че финансовото, материалното и техническото осигуряване на обществения посредник и неговия екип сътрудници се поема от бюджета на Община Казанлък.

Тя осигурява помещение и необходимото оборудване за дейността на обществения посредник и неговия екип от сътрудници, а работното време на обществения посредник и неговия сътрудник съвпада с това на общинската администрация.

Сред новите текстове е предложението, което ще даде възможност работата на обществения посредник да се подпомага и от средства, отпуснати от спонсорства на неправителствени местни и чуждестранни неправителствени организации и структури. Това обаче ще става с решение на Общинския съвет.

Общественият посредник представя годишен отчет за дейността си и за извършените разходи през предходната година до 31 януари, е записано още в проекто-правилника. Отчетът се внася на сесия на Общинския съвет до 31 март от календарната година.

За календарната година, през която изтича мандата на обществения посредник, отчетът да се представя 30 дни преди края на мандата.

Последният текст е ново предложение, наложено от сегашната ситуация, при която до настоящия момент отчет за изминалата календарна година и мандат на  предходния обществен посредник Гинка Щерева, няма. Такъв не е внасян и в Общинския съвет.

Междувременно, малко след края а мандата й, тя стана секретар на общинската администрация.

Първият омбудсман на Казанлък е Катя Киликчиева. Тя зае поста след като 12 години бе секретар на общинската администрация.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *