„Все по- важно ще е кой отива в Народното събрание. В този смисъл все по-ниската избирателна активност дава възможност на различни екзотични субекти да са там.
Субекти, които не знаят обаче защо са там. Народното събрание ще става все по- важно.“
Тезата е на доцента по конституционно право Наталия Киселова, изразена пред членовете на Гражданския консултативен съвет към община Казанлък, по време на поредната им обща среща.
Тя каза това в коментар на решенията на Конституционния съд, по отношение на промените в Конституцията, направени от 49-то Народно събрание.
Киселова, заедно с политолога доцент Татяна Буруджиева се срещнаха с представителите на населените места в община Казанлък и с кмета на Общината Галина Стоянова. Те обсъждаха въпроси и проблеми, произтичащи от промените в Конституцията, анализираха актуалната политическа ситуация.
Според Киселова, на предстоящите извънредни парламентарни изори местните власти и самите граждани, ще се изправим пред още един проблем: възможността хора с двойно гражданство да се кандидатират за народни представители, както и с право да бъдат избирани за министри.
Над 600 хиляди са хората с двойно гражданство- турско и българско, 135 хиляди са гражданите на Северна Македония, които са и с българско гражданство.
„Те, ако решат да упражнят правото си на глас на тези извънредни парламентарни избори, си представете картината“, каза още Киселов.
Според нея, дори половината от тези „двойни“ граждани да решат да участват в изборите, насрочени за 20-ти октомври ,могат много сериозно да променят ситуацията в Народното събрание, а оттам и в страната.
Област Стара Загора е една от областите, с голяма квота на избиратели с двойно гражданство – основно българско и турско.
Лидерът на ДПС Делян Пеевски е също със силни позиции в региона, каза още Киселова и призова местните власти за особена бдителност по отношение на издаването на документи за уседналост и другите изборни книжа.
Като „песимистични мазохисти“ определи българския народ доцент Татяна Буруджиева, с отказа му в последните години да упражни правото си на глас е призова за активност в изборния процес.
„Държим се по безобразен начин като избиратели, с отказа си да гласуваме“, посочи доцентът по политология, според която „вече 3 години сме затънали в блатото на търсенето на спасители, но не можем да посочим новия Левски“.
„Особено притеснителен“ според нея е фактът, че“ все по- лесно се манипулират хората, което прави изборите непредсказуеми“.
„Истината е, че не сме избрали добрите момчета“, каза тя и призова за активност в предстоящия нов вот за нов състав на Народното събрание.
„Недоволството от ситуацията в страната не се изразява с неходене на избори, а с активна гражданска позиция и гласуването е именно това“, заяви преподавателят по изборни манипулации.
На призива на членовете на Гражданския консултативен съвет за санкции при негласуване, при положение, че е разписано като задължително, Буруджиева заяви, че подобни неща се въвеждат в началото на демокрацията, не 35 години след това.
Останалите в сила от Конституционния съд нови текстове, биха могли да бъдат подложени на ново тълкуване едва след промяна в състава на КС. През ноември изтича мандата на 4-ма висши съдии от различните квоти и замяната им с други, уточни доцентът по конституционно право Наталия Киселова.