В уникален фолклорен танцов спектакъл, в който ще участват 40 различни колектива- състави и фолклорни групи от цялата страна ще вземат участие танцьорите от НЧ „Жар“-Казанлък и танцова формация „От извора“ при читалището в село Овощник.
Спектакълът е по надслов „Празник на Шуменската гара“ и е посветен на 140 годишнина от построяването на Шуменската гара.
Идеолог и режисьор на спектакъла, който ще се играе на живо от 20 часа в Зала 1 на в НДК на 11-ти май, Денят на светите братя Кирил и Методий, е Христо Димитров, главен художествен ръководител на ансамбъл „Българе“. Проявата е под патронажа на кмета на Шумен Христо Христов.
Именно танцьорите от този ансамбъл ще са основният гръбнак във фолклорния спектакъл, уточни Дора Петкова, ръководител на трупата от самодейци – танцьори на НЧ „Жар“.
Поканата към казанлъшките танцьори идва от Асоциацията на хореографите в България, чийто членове са Дора Петкова и Петър Белчев, както и самото НЧ „Жар“.
Спектакълът „Празник на Шуменската гара“ е на практика вторият такъв голям национален концерт, който тази Асоциацията организира. Миналата година националният концерт е бил под мотото „Панаир на мегдана“.
Фолклорната феерия, която ще е с продължителност 3 часа ще се излъчва на живо по ТВ „Българе“, а билети за нея могат да се купят както от онлайн билетната площадка „Ивентим“, така и НЧ „Жар“.
За участието си в НДК казанлъшките танцьори поемат сами разходите си.
По време на танцовото шоу, в което ще се представят чрез групови и индивидуални танци общо 4 различни танцови картини, пресъздадени със сценичен и автентичен фолклор. По време на целия концерт танцьорите в него е ще са с носии от 4 фолклорни области на България, като целта е да се покаже дълбочината на българската душевност чрез празничните премени на народа ни, така и радостта на хората от откриването на гарата в Шумен, която за времето на 1894 година е била нещо уникално и предизвикала всенародна радост.
Освен танцьорите от „Жар“ и от „От извора“ в танцовия национален спектакъл ще участва и ансамбъл „Чинари“, както и известни танцови формации от различните фолклорни области.
Самостоятелното казанлъшко участие на голямата сцена ще е в картина, в рамките на две минути половина. Отделно от това „Жарковци“ ще танцуват и в общите сцени, като идеята е на финала да се получи голямо българско хоро.
От близо два месеца, въпреки краткото сценично време, което е предоставено на местните танцьори, те репетират два пъти седмично. Надяваме се на подкрепа и да впечатлим, както публиката в залата, така и милионите зрители на фолклорната традиция по цял свят, каза за „Стъргалото“ Дора Петкова от НЧ „Жар“.
Снимки: Личен архив Дора Петкова