Това са икономистът от болницата в Казанлък Мария Стоянова- Бресковска и на музикалната педагожка и корепетиторка на смесен хор „Петко Стайнов“ Светослава Славова Петрова.
Конкурсна комисия от общински съветници, двама журналисти и представители на НПО ще разгледат документите на кандидатите и ще предложат на Общинския съвет определена от тях кандидатура за подкрепа. Има вариант комисията да предложи и двете кандидатури на гласуване в Съвета.
Съгласно Правилника за избор на обществен посредник, за такъв ще бъде избран този, който получи гласовете на 2/3 от всичките 37 общински съветници. Това означава, че за избран ще се счита този кандидат, за който гласуват поне 25 от всичките 37 общински съветници.
Така направена процедурата за избор на омбудсман, предполага личността му да е приемлива за мнозинството от съветниците.
Назад в годините на институцията в Казанлък именно съглашението и договорките между партиите правеше избора на омбудсман възможен.
Този вид „консенсус“ оставяше порочен и забележим отпечатък в действията или бездействията на избрания за обществен посредник.
С пълна подкрепа от всички съветници назад в годините бе избран първият обществен посредник на Казанлък- Катя Киликчиева.
Това стана през 2008 година.
Последният такъв- Гинка Щерева, която изкара два поредни мандата, в момента е секретар на общинската администрация.
Тя стана такава още преди да мине официално конкурсна процедура, след има- няма месец и нещо „санитарно време“., след изтичане на втория й мандат като обществен посредник.
Настоящият конкурс за омбудсман е на практика само по документи и събеседване с допуснатите кандидати, става ясно от обявата за самия конкурс.
Списъкът на допуснатите до събеседване кандидати и датите на провеждането на събеседването ще бъдат обявени след 18.03.2024г. на сайта на Общински съвет Казанлък.
Ще предпочете ли „специално“ някоя от двете кандидатки комисията по избора или ще „пусне“ и двете на съветниците, пък те да решават, ще ясно след поне след десетина дни.
Дали и този, пореден избор на омбудсман ще е в графата “политически армаган“ срещу бъдеща подкрепа или ще е обект на договорки и съгласия или просто избор на подходящия човек за работата, ще покажат следващите дни.
А може и да е средство да се „умилостиви“ трети.
Мария Бресковска на няколко пъти бе кандидат за общински съветник от листата на БСП, но така и не стана съветник. На последните местни избори тя водеше своя собствена кампания, бе 8-ма в листата с кандидати за съветници.
Активен синдикалист е в болницата на Казанлък.
За Светослава Петрова се знае, че е работила като ментор в различни студентски програми, била е учител по музика в няколко казанлъшки училища и детски възпитател в образователен център „Джани Родари“.
Съгласно Правилника за дейността на обществения посредник в община Казанлък неговата кореспонденция с институциите и жалбите на гражданите, както и книжата му, не подлежат на изземване и са тайна.
Омбудсманът се отчита пред Общинския съвет в града с годишен доклад, който пък следва да се разглежда в тримесечен срок от постъпването му.
Съгласно Правилника за дейността на обществения посредник на Община Казанлък, документ приет през 2008 година, „Общественият посредник се отчита за дейността си ежегодно пред Общинския съвет. Отчетът за дейността си през предходната година той представя най-късно до края на месец януари.“.
До момента такъв отчет не е минал през заседания на Съвета. Няма и и информация дали такъв е депозиран въобще, предвид новите ангажименти на досегашния титуляр на поста, овакантен в края на ноември миналата година.
Отчетът за дейността на обществения посредник е публичен и съдържа информация за:
брой на постъпилите жалби и сигнали;
постъпилите жалби и сигнали, по които проверката е приключила;
постъпилите жалби и сигнали, по които проверката не е приключила и причините за това;
случаите, когато намесата му е имала резултат;
случаите, когато намесата му е останала без резултат и причините за това;
направените предложения и препоръки, както и дали са били взети предвид;
отчет за разходите;
друга информация, която общественият посредник сметне, че е необходима за пълно и точно представяне на дейността му;
Колкото до отчета, който обикновено общинските съветници минават с лекота, то той е твърде интересно четиво. Не само заради краткостта си.
Всеки може да ги разгледа назад в годините тук:
Прилична сума, прилично перо за заплати, осигуровки, скромно перо за дейност, командировки, букети, канцеларски и санитарни материали, участие или организиране на събития и командировки и задължително перо .. икономии.
Съгласно Закона и Правилника, Общественият посредник е второстепенен разпоредител на бюджетни средства.
Мандатът на обществения посредник на община Казанлък е 5 години. С право и за втори.
Дали и този общински мач ще е „свирен“, или ще победи свободният избор и лична смелост, предстои да видим. По всяка вероятност в края на април. Или след Великден.
А може просто и да няма мач.
Да отложат срещата за „ама друг път“.