Да се преустанови порочната практика от страна на Община Казанлък да се използва Общинският съвет само като „гумен печат“ на изпратени вече документи и на практика взети решения от страна на Общината.

 За това призова днес от трибуната на Общинския съвет Живка Железова- общински съветник от ПП „Има такъв народ“.

Призивът й бе насочен към кмета на Общината Галина Стоянова, по повод разисквания и дискусии за одобряване на бюджетна прогноза за местни дейности за периода 2025-2027 година.

 Призивът на съветничката бе породен от откритите  от нея съществени разминавания в сумите, в две от приложенията  към  общинската прогноза, които са част от доклада, внесен вече в Министерство на финансите.

Според Железова,  не указанията на МФ и сроковете за изпълнението им са проблем, както заяви от трибуната кметът Стоянова,  а небалансирания бюджет на общината.

 Според Железова, сумите в разминаванията на практика са в размер на над 2,5 млн.лева. Твърдението й обаче, не бе чуто от съветниците, тъй като председателят на Общинския съвет Николай Златанов я прекъсна, с мотива, че й е свършило лимитираното по Правилник за изказването време.

 От нас се изисква да узаконим един  документ, с информация, която вече на практика е подадена в Министерство на финансите, заяви общинската съветничка от „Има такъв народ“ Живка Железова и попита защо администрацията на общината не е успяла навреме да входира съответните промени, с които съветниците да се запознаят и така да се спазят законовите срокове?

 На свой ред кметът Галина Стоянова препоръча на Железова  да се запознае с начините за правене на  публичен бюджет, които били различни от правенето на бюджет в частния сектор и я обвини в „хвърляне на хората в заблуждение“.

Стоянова стигна по-далеч, като заяви, че ще  нареди на бюджетарката на общината да направи специално обучение на Железова за правенето на бюджет.

 Назидателният тон на кмета Стоянова към част от общинските съветници, задаващи въпроси по определени точки от дневния ред на днешното заседание на Общинския съвет в Казанлък продължи и по други спорни моменти, свързани с приемането на годишните кметски  доклади за опазването на околната среда и Програмата за управление на управлението на отпадъците .

Общинските съветници от „Възраждане“ Димитър Пашев и Симеон Шопов опонираха на кмета, като гласуваха  против и двата годишни кметски отчета.

Съветниците мотивираха  отрицателния си вот с конкретни факти и въпроси, а кметът на свой ред им каза, че въпреки техните обструкции, в общинската администрация нямало нито един подаден сигнал от  недоволни граждани.

 От „Възраждане“ заявиха, че от годишния отчет на кмета по изпълнение на програмата за опазването на околната среда не е станало ясно защо толкова много дървета са отсечени в Казанлък и общината миналата година- над 100: ,защо Общината не е  положила мерки да обгрижи малкото посадени нови дървета, както и какви са реалните мерки срещу боровата процесионка в района.

Не можем да говорим за каквото и да е елементарно справяне с отпадъците в квартал „Изток“ заявиха от трибуната на Съвета общинските съветници от „Възраждане“.

 Последва поредна  препирня и размяна на реплики в стил „Кой е по- компетентен“ между тях и съветници от ГЕРБ. Последните активно защитаващи всички кметски докладни и отчети.

За да оборят тезите на недоволните и питащи съветници, чрез кмета думата бе давана на различни общински служители и експерти.

Кметът Стоянова смъмри съветниците като им каза, че било лесно да се критикува, но  те били органът, който гласувал решенията.

С обструкции към компетентността на администрацията в общината бе и съветникът от ПП-ДБ Иван Лапчев, който пита дали Община Казанлък ще трябва да увеличава сумата, с която участва като акционер в държавната МБАЛ „Д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора и колко е сумата, при положение, че болницата вдига капитала си с 300 хиляди лева.

Защо мълчат лекарите-съветници тук, попита на свой ред кметът

На днешното 11-то поред заседание  на Общинския съвет в Казанлък бе разрешена продажбата чрез търгове на имоти, общинска собственост в Казанлък, в село Ясеново, в кв. „Казанлъшки минерални бани“, както и  взети решения за ликвидиране на съсобственост между общината и частни лица, в полза на частните лица.

Съветниците подкрепиха с решение удължаването с още 6 месеца на проект „Грижа в дома в община Казанлък“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 година и подкрепиха с вота си Община Казанлък да кандидатства с проектно предложение „Рехабилитация и модернизация на системите за външно изкуствено осветление на Община  Казанлък – Етап 2“ по процедура „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ .Благодарение на този проект 14 села от Общината ще са ново и енергоспестяващо улично осветление.

Максималната обща стойност на бюджета на проектното предложение по  е до 2 000 000 лева с ДДС,  и е 100% безвъзмездна финансова помощ.

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *