Двама представители на структурата на партия „Възраждане“ в Казанлък ще участват в тазгодишната съвместна инициатива на посолството на Китай у нас и Китайският институт Конфуций“ към Великотърновския университет –„Един пояс- един път“.
Това съобщи Димитър Пашев, който е единият от двамата участници в инициативата.
Пашев е председател на местната структура на „Възраждане“ и общински съветник.
Освен него за Китай, през втората половина на август пътува и колегата му –д-р по химия Калин Калинов. И двамата с Пашев сами си поемат транспортните разходи до Китай.
Калинов също е общински съветник и връзката на партия „Възраждане“-Казанлък с Института „Конфуций“.
В много добри отношения е с ръководителя на Китайския образователен център във Велико Търново- професор Дун.
Именно по негова покана Калин Калинов ще участва във втория етап от инициативата „Един пояс-един път“.
Първоначалната покана за участие в нея е била отправена към кмета на Община Казанлък Галина Стоянова, но заради други нейни ангажименти, е предложено за там да пътува Димитър Пашев, уточни самият той.
Пашев лети за Китай днес, като част от 16 членна българска делегация от общини, в които Китайският институт поддържа добри отношения.
Представители на института „Конфуций“ са ежегодни гости на Празника на розата в Казанлък, където участват в празничното шествие.
В двуседмичната програма на Пашев в Китай, която е по т.н. „лидерски лъч“, са включени посещения в на различни музеи, забележителности китайски университети в градовете Пекин, Сиян и Ухан.
Българската делегация ще има среща и в посолството на страната ни в Китай в понеделник, ще посети Великата китайска стена, Теракотената армия, както и други емблематични за огромната страна места.
10 дневно обучение с лекции в различни китайски университети в сферата на образованието и културата ще са основната част от визитата на доцент Калинов в Китай. Това обучение е също част от инициативата „Един пояс- един път“.
Контактите на партия „Възраждане“ с представители на китайската страна у нас са много добри, уточни Димитър Пашев като каза, че не случайно първата среща на новоназначената китайска посланичка у нас Н.Пр. г-жа Дай Цинли с политически лидери, е била именно с лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, в началото на юни тази година, в централата на партията.
Представители на „Възраждане“ са имали среща и с един от зам. външните министри на Китайската народна република.
От казанлъшката структура на „Възраждане“ е отправена покана към представители на Институт „Конфуций“ за организиране в Казанлък на обучение по китайски език.
Като мотив се посочват изключително добрите отношения на Казанлък с Китай и фактът, че градът ни се посещава от много китайски туристи целогодишно. Местни фирми също поддържат търговски и бизнес отношения с Китай.
„Един пояс, един път“ (на китайски: 一带一路) е глобална стратегия за развитие, приета от правителството на Китай през 2013 г. и включваща инфраструктурно развитие и инвестиции в около 70 страни и международни организации. Тя се счита за опорна точка във външната политика на китайския президент Си Дзинпин.
Целите на стратегията „Един пояс, един път“ са многопластови и включват:
Икономическо развитие:
Стимулиране на икономическия растеж чрез изграждане на инфраструктура и подобряване на свързаността между страните.
Търговия и инвестиции:
Увеличаване на търговията и инвестициите между участващите страни, като се създават нови пазари и възможности за бизнес.
Културен обмен:
Насърчаване на културния обмен и разбирателството между народите, участващи в инициативата.
Регионална стабилност:
Подобряване на регионалната стабилност и сигурност чрез сътрудничество и развитие на инфраструктурата.
Тези цели са насочени към създаване на по-свързан и проспериращ свят.