Това става ясно от официално съобщение на страницата на МОН-Министерство на образованието и науката.. Подготовката за това е напреднала и се очаква обучението да започне от 2026 година. Жестовият език ще се изучава като свободно избираем предмет.

Новината е съобщена от заместник-министъра на образованието и науката д-р Емилия Лазарова по време на XVI Mеждународна научно-практическа конференция „Tи чуваш“..

Вече са създадени първите методически ръководства за обучение по български жестов език в предучилищна и начална училищна възраст с подкрепата на МОН.

„През последните години МОН инициира и подкрепи множество дейности, свързани с личностното развитие на децата и учениците с увреден слух. Най-големият израз на тези целенасочени дейности е изготвянето на Закона за българския жестов език с активното участие и на представители на организации на и за хората с увреден слух и на сляпо-глухите лица, който бе приет от Народното събрание“, посочи зам.-министър Лазарова.

По думите й, „акцент в работата на министерството е реформирането и модернизирането на средата в детските градини и училищата“. Това включва оборудване на учебни места за ученици с увреден слух с подходяща апаратура – FM системи и други, съвместими с личните слухови апарати или с кохлеарните импланти на децата или учениците, както и провеждането на обучения и различни квалификационни дейности за педагогическите специалисти за повишаване на техните професионални компетентности чрез различни национални програми и проекти.

Сн.МОН

Споделяния:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *